Urządzając dom, pragniemy nadać mu charakter, z jednoczesnym zachowaniem przytulnych warunków. Sypialnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń, które stanowi intymną sferę domownika. To właśnie tutaj po ciężkim dniu idziemy się zrelaksować lub po prostu odpocząć. Jednak najważniej funkcją sypialni jest zapewnienie nam zdrowego snu. Czym on jest oraz co warto uwzględnić przy aranżacji, aby się prawidłowo wysypiać?

Czym jest zdrowy sen?

Sen stanowi sferę życia, o której bardzo często zapominamy. Związane jest to z trybem życia lub natłokiem obowiązków. A dlaczego warto o niego zadbać? Jak się okazuje, może on w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę codziennego funkcjonowania. Odpowiada za to zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i sił. Charakteryzuje się on wysoką jakością oraz właściwą długością, na którą wpływa m.in. wiek użytkownika. Dbanie o prawidłowy wypoczynek jest ważną kwestią, gdyż umożliwia on właściwe zachodzenie licznych procesów. Oznacza to, że między innymi korzystnie wpływa na:

 • odporność,
 • metabolizm,
 • kondycję fizyczną i psychiczną,
 • zdolności poznawcze,
 • regenerację mięśni.

Aranżacja sypialni - jak wpływa na zdrowy sen? Jakie elementy warto uwzględnić przy aranżacji sypialni?

Aranżacja sypialni polega w dużej mierze na stworzeniu wnętrza, które będzie korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. Oznacza to, że powinno stanowić swego rodzaju oazę spokoju, dając nam ukojenie i wypoczynek. Przy aranżacji sypialni przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • kolor ścian,
 • meble,
 • dekoracje i tekstylia niegromadzące kurzu,
 • rośliny, które produkują tlen w nocy,
 • odpowiednio skomponowane łóżko.

Komfortowe łóżko – z czego się składa?

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest odpowiednio skomponowane łóżko. Wyróżnia się ono przede wszystkim prawidłowym dopasowaniem do użytkownika, przez co zapewnia mu zdrowy i komfortowy wypoczynek. A z czego się składa?

Po pierwsze-  materac

Niezaprzeczalnie, materac to podstawowy element wyposażenia każdego łóżka. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest produktem, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowego wypoczynku. Oznacza to, że korzystnie wpływa na jakość i długość snu. A w jaki sposób? Jak się okazuje, jest to możliwe z uwagi na jego budowę oraz właściwości. Odpowiadają one za prawidłowe wsparcie całej sylwetki, przez co stabilizują kręgosłup. Co więcej, dobry materac do spania umożliwia:

 • właściwą regenerację mięśni,
 • zminimalizowanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa,
 • spokojny i komfortowy wypoczynek.

Po drugie – poduszka i kołdra

Poduszka i kołdra to zestaw, który najczęściej określamy jako pościel. Podobnie jak materac, wpływają na komfort naszego wypoczynku. Poduszka przyczynia się do prawidłowego wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób jest w stanie zminimalizować ryzyko porannych bólów głowy czy też sztywności karku. Natomiast kołdra 155×200 – odpowiada za komfort termiczny w czasie snu. Kwestia ta jest niezwykle ważna, gdyż w czasie snu następuje spowolnienie funkcji życiowych, przez co organizm szybciej się wychładza.

Po trzecie – prześcieradło

Prześcieradło to najczęściej duży, prostokątny płat tkaniny, który jest rozścielany na łóżku. Oddziela on naszą skórę od materaca, dzięki czemu dodatkowo wpływa na komfort wypoczynku. W końcu mało kto wyobraża sobie wypoczywanie bez prześcieradła! Dostępne jest w dwóch wariantach:

 • prześcieradło bez gumki 180×200 – klasyczne prześcieradło, które najczęściej ma większe wymiary niż łóżku, na którym jest rozścielany,
 • prześcieradło z gumką 100×200 – charakteryzuje się zszytymi czterema rogami oraz wszytą w tunel, cienką gumką, która pozwala założyć go na materac.

Niemalże każdy z nas poświęca na sen ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania, które obejmują odpowiednio urządzoną sypialnie oraz prawidłowo skomponowane łóżko.