Sprawdź, czym wyróżnia się takie łóżko i jak dopasować je do sypialni, aby zapewniło Ci wręcz królewski sen.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne to łóżko tapicerowane, zbudowane z kilku warstw. Na samym spodzie ma skrzynię, zwaną „boxspring”, w której umieszczony jest materac sprężynowy. Ma to zagwarantować większą wytrzymałość całemu łóżku. Czasem oprócz sprężyn, w warstwie bazowej znajduje się również dodatkowa przestrzeń na pościel. Na skrzyni umieszczony jest właściwy materac, na którym śpisz. W łóżku kontynentalnym znajduje się też zazwyczaj trzecia warstwa, na samym jego topie – materac nawierzchniowy. Zwiększa on wytrzymałość łóżka, a do tego pozwala jeszcze lepiej dopasować komfort łóżka do potrzeb Twojego kręgosłupa.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Poznaj plusy i minusy, jakie mają łóżka kontynentalne i przekonaj się, czy to najlepszy typ łóżka właśnie dla Ciebie.

Zalety łóżek kontynentalnych:

  • Łóżko kontynentalne – o czym pamiętać podczas zakupu? Dla kogo łóżko kontynentalne będzie najlepszym wyborem? Gdzie kupić łóżko kontynentalne w Gnieźnie?Brak stelaża – jest on w tym typie łóżka zastąpiony skrzynią ze sprężynami, co sprawia, że łóżko bardziej stabilnie i równomiernie podpiera Twój kręgosłup.
  • Długa żywotność – dzięki temu, że łóżka kontynentalne mają liczne warstwy, w tym znajdujący się na samej górze topper, mają lepszą przewiewność i łatwiej zadbać o ich właściwą higienę. Materac nawierzchniowy można często odpinać, a znajdujący się na nim pokrowiec prać w pralce. To wszystko sprawia, że nie gromadzą się w nim tak łatwo bakterie czy roztocza.
  • Komfort wypoczynku – takie łóżko posiada wygodny, miękki zagłówek obity tkaniną, co gwarantuje Ci niezwykle wysoki komfort wypoczynku. Nawet po wielogodzinnym czytaniu książki czy oglądaniu filmów w łóżku, nie czujesz bólu głowy ani karku.

Wady łóżek kontynentalnych:

  • Duża wysokość – takie łóżka są wyższe od tradycyjnych. Może to być zaletą, bo są bardzo stabilne i stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa, ale ma to też swoje minusy. Z takiego łóżka może być trudniej wstawać osobom z problemami z mobilnością, chorym oraz seniorom.
  • Mogą wyglądać masywnie – przez to, że posiadają wiele warstw, takie łóżka są znacznie większe rozmiarami od klasycznych. Mogą więc dominować małe pomieszczenia albo zajmować w nich po prostu za dużo miejsca.
  • Wyższa cena – ponieważ łóżko kontynentalne jest bardzo solidne, a zastosowanie w nim wielu warstw wymaga użycia bardziej zaawansowanych technologii, może być droższe od pozostałych typów łóżek.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

To niezwykle ważny krok, który ma ogromny wpływ na to, jak będziesz wypoczywać w łóżku. Materac na łóżko kontynentalne możesz wybrać praktycznie dowolny: sprężynowy, piankowy czy hybrydowy. Sprawdź, jaki materac kontynentalny będzie najlepszy dla Ciebie:

– Dla par: najlepszy typ materaca to hybrydowy, jak na przykład Hilding Flamenco albo kieszeniowy czy multipocket. Taki materac będzie idealnie podpierał Wasze kręgosłupy podczas snu, a do tego będzie niezwykle wytrzymały. Zamknięcie sprężyn w kieszeniach w takim typie materaca pozwala amortyzować ruchy na łóżku, dzięki czemu gdy jedno z Was będzie często zmieniało pozycję w nocy czy wstawało, drugie tego nie poczuje.

– Dla seniorów lub osób z problemami z kręgosłupem: idealny będzie materac termoelastyczny. To materac zbudowany z pianki, która dopasowuje się do kształtu kręgosłupa pod wpływem nacisku i ciepła ciała. Dzięki temu równomiernie podpiera je na całej jego długości. W trakcie snu dobrze regeneruje i relaksuje mięśnie.
– Dla alergików: najlepszy będzie materac lateksowy albo wykonany z pianki wysokoelastycznej. Takie materace kontynentalne mają bardzo dobrą cyrkulację powietrza między warstwami pianki, dlatego nie gromadzą się w nich tak łatwo mikroorganizmy ani wilgoć.

Dobierając materace kontynentalne, należy też zwrócić uwagę na ich twardość. Dla partnerów czy nastolatków najlepszy jest średniotwardy materac kontynentalny. Dla osób o niskiej wadze ciała materace kontynentalne miękkie, a dla osób o wysokiej wadze ciała idealny będzie materac kontynentalny o wysokim stopniu twardości, jak na przykład materac Hilding Foxtrot. Jeśli Twoja waga należy do przeciętnych i nie masz preferencji dotyczących stopnia twardości, wybierz średniotwardy materac kontynentalny. Jest uniwersalny i większości osób najbardziej komfortowo się na nim wypoczywa.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko kontynentalne, jak już zostało wcześniej wspomniane, składa się z kilku warstw, podczas gdy tradycyjne łóżko zazwyczaj ma tylko stelaż oraz materac. Miejsce na pościel pod spodem też jest w nim rzadkością. Przez to może być mniej komfortowe od kontynentalnego. Łóżko kontynentalne zdecydowanie jest większe i wyższe od tradycyjnego, przez co zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. Ma ono też przeważnie wyższy zagłówek, który pozwala Ci bardzo komfortowo wypoczywać. Łóżko kontynentalne często nazywane jest królewskim przez to, że zapewnia nie tylko bardzo komfortowy sen, ale też wypoczynek. Dużą zaletą wielu łóżek kontynentalnych jest to, że możesz w nich samodzielnie dobierać oraz wymieniać różne elementy. Taką możliwość oferuje wiele marek, w tym szwedzki producent łóżek Hilding. Dzięki temu możesz zamówić łóżko skrojone prawie na miarę i najlepiej dopasować jego poszczególne elementy do swoich potrzeb.