Nie ma chyba nic lepszego, niż zasypiać i budzić się w objęciach ukochanej osoby. Dzielenie łóżka pozwala na budowanie wyjątkowej więzi oraz pogłębia odczuwane uczucia. Jednak często kończy się porannymi bólami mięśni. Dlaczego? Może to być związane z nieefektywnym wysypianiem się, co najczęściej jest związane z nie odpowiednio dopasowanym materacem. Zatem, jak urządzić sypialnie dla par oraz skomponować wygodne łóżko? 

W jakim stylu urządzić sypialnię dla par? 

Sypialnia to miejsce, w którym każdy z nas może odpocząć po ciężkim dniu. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wpływa również na komfort snu. Przez to wiele par ma odmienne wizje jej aranżacji. Na szczęście mamy możliwość zainspirowania się gotowymi stylami wnętrzarskimi, które korzystnie oddziałują na sen, a do nich zalicza się:

 • styl skandynawski – dominuje tu biel oraz stonowane barwy, takie jak szarość czy beż, a także naturalne materiały, miękkie tkaniny oraz proste formy,
 • styl klasyczny – ponadczasowy sposób, który stawia na stonowane kolory, najczęściej ciepłe brązy i beże, a także spójność, symetrię i prostotę,
 • styl nowoczesny – wyróżnia się prostotą, minimalizmem oraz stonowana kolorystyka,
 • styl industrialny – stawia na surowe materiały, nietypowe połączenia oraz stonowane kolory,
 • styl rustykalny – nadający wiejski klimat, z jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami i ludowymi wzorami.

Jednak sam styl to nie wszystko! Dla wielu par dodatkowo liczy się to, jakie meble będą w sypialni oraz jakie dodatki powinny się w niej znaleźć.

Jak wyposażyć sypialnię dla par? 

Każdy z nas ma swoją indywidualną wizję aranżacji sypialni. Czasem się ona pokrywa, czasem odbiega od oczekiwań partnera. Z uwagi na to, musimy ustalić pewne zasady oraz pójść na kompromis, aby móc urządzić odpowiadające zarówno jednej, jak i drugiej osobie wnętrze. Oprócz stylu, na który składa się gama kolorystyczna oraz ogólny charakter mebli, warto również zastanowić się nad tym, w co wyposażyć sypialnię. Oczywiście głównymi jej elementami jest łóżko i szafa. Jednak, czy to wystarczy? Jak się okazuje – niekoniecznie! Wielu z nas dodatkowo stawia na:

 • szafki nocne,
 • komody,
 • regały,
 • komody,
 • toaletki.

W zależności od metrażu oraz dodatkowych funkcji, jakie ma pełnić sypialnia, możemy ją odpowiednio zagospodarować. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z zajmowaniem przestrzeni, a odpowiednio ją zagospodarować.

Idealnie dodatki do sypialni dla par

Idealna sypialnia dla par - czym się wyróżnia?Do całkowitego wykończenia idealnej sypialni dla par brakuje jeszcze tylko elementów dekoracyjnych. Są one ważnym elementem, gdyż pozwalają na nadanie wnętrzu unikalnego charakteru. Tak jest w przypadku powieszonych na ścianie zdjęć, które upamiętniają ważne dla nas chwile. Możemy również zdecydować się na fototapetę, nadającą zupełnie innego klimatu w sypialni. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre z dodatków, oprócz funkcji dekoracyjnej, mogą dodatkowo korzystnie wpływać na jakość naszego snu lub ułatwia zasypianie. Do nich zaliczyć można:

 • rośliny oczyszczające powietrze i produkujące w nocy tlen,
 • świece i zapachy, ułatwiają odprężenie się po ciężkim dniu,
 • rolety i zasłony, uniemożliwiające wnikanie światła, a tym samym i zaburzeniu wydzielania melatoniny,
 • delikatne i ciepłe oświetlenie, które nie wpływa na zegar biologiczny,
 • tekstylia z możliwością wyprania, przez co nie gromadzą kurzu.

Jak wybrać materac dla par? 

Każda sypialnia składa się z łóżka, które powinno być odpowiednio wyposażone. Jego głównym elementem jest materac (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200). Produkt ten jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co umożliwia wysokiej jakości wypoczynek oraz właściwą regenerację. Jednak, jak to jest w przypadku par? Otóż tutaj warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas modele wyróżniają się:

 • właściwym wsparciem sylwetki i kręgosłupa użytkowników,
 • wysoką elastycznością punktową,
 • antyalergicznością oraz higienicznymi warunkami do wypoczynku,
 • możliwością redukcji drgań wywoływanych przez ruchy partnera.

W tym przypadku najczęściej poleca się zainwestowanie w materace sprężynowe. Są to produkty, które w swoim wypełnieniu mają nowoczesne sprężyny kieszeniowe, czyli takie, które nie mają ze sobą kontaktu, gdyż zostały umieszczone w osobnych kieszonkach materiałowych. Jednak coraz częściej jako materace dwuosobowe sprawdzają się także modele piankowe. Tak naprawdę ich wybór zależy od wspólnych preferencji oraz potrzeb.

Wygodne łóżko, czyli jakie akcesoria sypialniane wybrać? 

Przy komponowaniu komfortowego łóżka nie możemy również zapomnieć o innych jego elementach. Do nich zalicza się, chociażby poduszka, bez której większość z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku. Odpowiada ona za właściwe wsparcie głowy, barków i kręgosłupa szyjnego w czasie snu. Najczęściej decydujemy się na jedną poduszkę na jedną osobę. Drugim, ale nie mniej ważnym elementem jest kołdrą. Przyjemnie otula nasze ciało w nocy, jednak jej główną funkcją jest zapobiega przegrzewaniu się i wychładzaniu ciała, w zależności od panującej na dworze temperatury. Dla par zaleca się modele o wymiarach 180×200 cm lub 2000×220 cm, jednak główną zasadą jest, aby była ona szersza o 20-40 cm niż od łóżka. Z uwagi na zapewnienie jak największego komfortu snu, warto również zainwestować w:

 • stelaż, odpowiadający za komfort snu, a także przedłużający żywotność materaca,
 • ochraniacz na materac, znacząco zwiększający higieniczność snu,
 • pościel i prześcieradło, które mają ciągły kontakt ze skórą użytkowników.

Mało kto z nas pamięta, że decydując się na akcesoria sypialniane, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim osobiste potrzeby i preferencje obu użytkowników.

Średnio każdy z nas przesypia ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jak najlepsze warunki w sypialni – zarówno pod kątem jej aranżacji, jak i odpowiednio wyposażonego łóżka. Ma to niezwykle duże znaczenie w przypadku małżeństw, gdyż wówczas należy dopasować ja do potrzeb nie jednej, a dwóch osób.

Przeczytaj także: