Dbanie o swoje zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie psychiczne wcale nie musi być trudne! Większość ludzi jest bardzo zapracowana, ich praca jest bardzo wymagająca i tym samym stresująca. Życie w sieci również może powodować to, że nie mamy czasu o dbanie o swoje potrzeby. Czasami zdarza się nawet, że czujemy się winni z powodu poświęcania czasu sobie, a nie obowiązkom, co jest bardzo złe i krzywdzące! Dbanie o swoje ciało i psychikę nie jest czymś luksusowym, a wręcz koniecznym, aby zachować dobre zdrowie. W jaki sposób można o siebie dbać?

Work-life balance

Balans pomiędzy pracą a życiem osobistym jest bardzo ważny, aby zachować zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Brak odpoczynku po jakimś czasie, dłuższym lub krótszym, może spowodować, że będziemy odczuwać nieprzyjemnie jego skutki. Koniecznie naucz się korzystać z urlopów i dni wolnych, ponieważ powinieneś w tym czasie w ogóle nie myśleć o pracy. To jest Twój czas wolny, który i tak nie zdarza się często. Myślenie w wolnym czasie o pracy i zastanawianie się, co będziesz musiał zrobić po powrocie, jest dla Ciebie bardzo niekorzystne. Koniecznie musisz wyznaczyć granice pomiędzy swoją pracą i obowiązkami a życiem osobistym i przyjemnościami.

Czytanie jest super!

Obecnie różne wydawnictwa w całej Polsce wydają mnóstwo książek! Są one bardzo różnorodne: mają wiele gatunków i tematów, które poruszają. Jeśli interesujesz się obecnym światem lub wybranym tematem, to koniecznie wybierz reportaż, który zaciekawi Cię swoją szczerością. Lubisz dreszczyk emocji i ciarki na plecach? Świetnym wyborem będzie horror! Jeśli uwielbiasz mocne napięcie i brać świadomości, co wydarzy się na następnej stronie, to idealne będą dla Ciebie thrillery! Może chcesz poznać nowy ciekawy świat i bohaterów, którzy niekoniecznie są zwykłymi ludźmi? Te cechy posiada większość książek o tematyce fantastycznej, więc Tobie również właśnie ten gatunek polecamy! Młodzież również ma swoje preferencje czytelnicze i najczęściej sięgają po obyczajówki, które prowadzone są z perspektywy osoby w ich wieku. Dzięki temu mogą utożsamić się z bohaterem i przeżywać jego rozterki razem z nim! Jeśli uważasz, że czytanie książek zabiera Ci za dużo czasu, to koniecznie wypróbuj audiobooki, których możesz słuchać w drodze do pracy, jadąc autobusem czy podczas spaceru.

Dźwięki

Jak już wspomnieliśmy chwilę wcześniej, książki w formie audialnej są świetnym wyborem dla osób, które żyją w ciągłym biegu. Inną propozycją jest słuchanie muzyki lub ciekawych podcastów. Muzyki jest tak wiele, że z pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie! Koniecznie poszukaj podcastu, który porusza interesujące Cię tematy i umil sobie niektóre momenty w ciągu dnia!

Wyloguj się

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak o siebie dbać!W dzisiejszych czasach większość osób jest online w sieci prawie przez cały czas. Nie jest to zdrowe, ponieważ zapomina się o tym prawdziwym życiu. Rób sobie krótsze i dłuższe przerwy od przeglądania różnych stron i mediów społecznościowych. Wycisz powiadomienia lub po prostu przestaw smartfon na tryb samolotowy. To pozwoli Ci odetchnąć od napływających wiadomości i nabrać do nich dystansu. Wiadomo, że na telefon przychodzą różne powiadomienia, ale jeśli Twój szef lub wykładowca na studiach mają tendencję wysyłania maili wieczorem, lub w nocy, a każda wiadomość od nich sprawia, że się stresujesz, to koniecznie wyłącz synchronizację z pocztą. To pozwoli Ci oddzielić życie osobiste z tym zawodowym.

Bądź asertywny!

Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że nie musi na wszystko się zgadzać, a jego jedyną odpowiedzią na zadawane prośby nie musi być „tak”. Koniecznie przed każdą ważną dla Ciebie decyzją, mocno się zastanów czy naprawdę tego chcesz. Wyjścia towarzyskie czy inne wydarzenia nie muszą sprawiać Ci przyjemności – to nie jest zasada! Jeśli chcesz komuś czegoś odmówić, to zrób to taktowanie i spokojnie. Nie unoś głosu, nie denerwuj się, ale przede wszystkim nie daj się namówić! To Ty decydujesz o swoim życiu i musisz o tym zawsze pamiętać!

Zadbaj o zdrowy sen!

Sen zajmuje człowiekowi około ⅓ doby, co daje 8 godzin dziennie! Jest to bardzo dużo czasu i należy zadbać o to, aby odpoczynek był jak najlepszy! Koniecznie zadbaj o idealne podłoże do spania! Jednym z lepszych będzie materac kieszeniowy, który w swoim wnętrzu skrywa mnóstwo sprężyn, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni – stąd ta nazwa! Dodatkowo tyle sprężyn sprawia, że ciało jest doskonale podparte w każdym miejscu. Koniecznie wypróbuj właśnie ten rodzaj materaca! Umil sobie czas spędzony w łóżku i kup piękną pościel, która będzie idealnym dodatkiem do sypialni! Nie czekaj i już dziś zadbaj o swój zdrowy sen!

Jedz zdrowo!

Twoje zdrowie mocno uzależnione jest od tego, co jesz w ciągu dnia. Twoje posiłki powinny być zbilansowane i różnorodne oraz powinny zawierać potrzebne do życia składniki odżywcze, oraz witaminy. Jedz około 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, obiad, kolację oraz małe przekąski. W każdym daniu powinieneś zawrzeć świeże owoce lub warzywa. Koniecznie pij dużo wody, która również jest bardzo ważna dla Twojego organizmu. Ogranicz natomiast fastfoody i posiłki głęboko mrożone, ponieważ nie są one zbyt zdrowe i korzystne dla Twojego zdrowia!

Teraz już wiesz, jak zadbać o swoje ciało i umysł! Mamy nadzieję, że wprowadzisz powyższe podpowiedzi do swojego życia i będziesz się cieszyć dobrym zdrowiem!

Przeczytaj także: