Gdy nadchodzi jesień, wszyscy robimy wszystko, aby uchronić się przed złapaniem infekcji. Mimo tego przeziębienie i tak nas dopada – często dodatkowo wywołuje tak nieprzyjemne dolegliwości jak zatkane zatoki. Ta dolegliwość może uniemożliwić nam swobodny wypoczynek. Jak poradzić sobie z zatkanymi zatokami podczas snu?

Co jest przyczyną zatkanych zatok?

Zatkane zatoki to znacznie bardziej powszechna dolegliwość, niż mogłoby nam się wydawać. Z tego względu warto wiedzieć, co stoi za ich pojawieniem się, ponieważ w ten sposób będziemy mogli unikać ryzykownych sytuacji. Miejmy na uwadze, że najbardziej powszechny powód, dla którego doświadczamy zatkanych zatok, to stan zapalny, który pojawia się na ich obszarze. Oprócz tego duży wpływ mają infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie czujni powinni być alergicy, którzy na skutek obecności alergenu mogą doświadczyć tego zjawiska.

Jakie objawy towarzyszą zatkanym zatokom?

Zatkane zatoki same w sobie są niezwykle nieprzyjemne. Niestety, nierzadko towarzyszą im również inne objawy przeziębienia, które znacząco obniżają nasz komfort. W tym stanie możemy spodziewać się nie tylko bólu zatok, ale i głowy, a także zatkanego nosa i ropnego kataru. Zwróćmy uwagę, czy ból nie nasila się przy schylaniu – to częsty znak świadczący o tej dolegliwości. Co więcej, tak jak zostało wspomniane wcześniej, zatkane zatoki mogą być wynikiem infekcji. Wtedy możemy doświadczyć też spadku odporności, uczucia zmęczenia czy pogorszenia samopoczucia.

Jak spać z zatkanymi zatokami?

Jak poradzić sobie z zatkanymi zatokamiNie można ukryć, że każdy z nas ma swoje ulubione pozycje snu. Mimo że za najlepsze dla naszego kręgosłupa uważa się spanie na plecach, wciąż wiele osób preferuje spędzić noc, leżąc na boku lub na brzuchu. Okazuje się, że w momencie, w którym zmagamy się z zatkanymi zatokami, sposób, w jaki śpimy, również ma znaczenie. Najkorzystniejszą opcją będzie leżenie spanie na plecach z uniesioną głową – to pozwala zalegającej wydzielinie spłynąć, dzięki czemu odczujemy trochę ulgi.

Domowe sposoby na zatoki

Często się zdarza, że w kwestii dbania o zdrowie najbardziej lubimy sięgać po sprawdzone, domowe sposoby. Wzbudzają one nasze zaufanie, ponieważ nierzadko były stosowane przez nasze matki czy babcie. W przypadku zatkanych zatok również możemy posilić się takimi metodami. Jedną z nich będzie inhalacja, którą z łatwością możemy wykonać w domowym zaciszu. Potrzebna będzie do tego jedynie ciepła woda oraz sól kuchenna, którą z pewnością odnajdziemy w kuchennych szafkach. Należy nalać gorącej wody do miski, a następnie wsypać około pięciu łyżek soli. Wtedy możemy usiąść nad miską i spokojnie wdychać unoszącą się z niej parę. To przyniesie nam ukojenie, ponieważ para odblokuje nasze górne drogi oddechowe.

Innym, często wykorzystywanym rozwiązaniem będzie płukanie nosa – tutaj również możemy sięgnąć po sól, tym razem fizjologiczną. Sprawdzi się też woda morska. Płukanie należy wykonywać parę razy dziennie, aby odczuć efekty. Nie zapominajmy o tym, aby odpowiednio się nawadniać – płyny, które dostarczymy do naszego organizmu, pomogą nam w tym, aby rozrzedzić śluz zgromadzony w naszych zatokach. Dla tych, którzy preferują gorące napoje, informacja o tym, że rozgrzewające herbaty pomagają na zatoki, będzie szczęśliwa. Wynika to z tego, że niektóre z ziół stosowanych w gorących naparach mogą udrożnić nasz nos. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w ciepłe okłady, które szczególnie zimą przyniosą nam wielką ulgę. Dodatek, który będzie przydatny nie tylko wtedy, kiedy walczymy z zatkanymi zatokami, to nawilżacz powietrza. Możemy wstawić go do pomieszczenia, w którym śpimy. Jego zadaniem będzie zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w naszej sypialni. Sprawi, że powietrze, które wdychamy, będzie korzystniejsze dla naszych dróg oddechowych. Dobry nawilżacz spowoduje, że pozbędziemy się problemu nie tylko z zatkanymi zatokami, ale i suchą skórą.

Jakie leki na zatkane zatoki?

Kiedy domowe sposoby nie działają, trzeba sięgnąć po leczenie farmakologiczne. Będzie to niezbędne, jeśli chcemy wyzdrowieć i z powrotem cieszyć się komfortowym snem. W kwestii zatkanych zatok lekarz najczęściej zaleci nam lek, który będzie posiadał paracetamol bądź ibuprofen. Te składniki złagodzą stan zapalny i obrzęk. Oprócz tego lekarstwo powinno zawierać substancje, które udrożnią nasz nos – jak na przykład popularne krople do nosa.

Jak jeszcze zadbać o nasz wypoczynek?

Nie ma wątpliwości, że jeśli chcemy wyzdrowieć, musimy zadbać o wypoczynek. Mimo że zatkany nos i boląca głowa mogą utrudnić nam zrelaksowanie się, nie powinniśmy z tego zrezygnować. W czasie choroby nasz organizm szczególnie potrzebuje chwili odpoczynku, w której będzie się mógł zregenerować. Kiedy nie będziemy mu tego dostarczać, będziemy zmagać się z pogorszonym samopoczuciem znacznie dłużej. Miejmy na uwadze, że przypadku, w którym mamy trudności z odprężeniem się, nie zawsze musi chodzić o zatkane zatoki – przyczyną może być również nieodpowiedni materac. Śpiąc na złym podłożu snu, ryzykujemy tym, że codziennie będziemy budzić się z bólem kręgosłupa, a do tego nie będziemy wyspani. Wynika to z tego, że przez niedostosowane podłoże nie umiemy znaleźć wygodnej pozycji. Nasze ciało nie ma jak się skutecznie zrelaksować, a do tego możemy odczuwać dodatkowy dyskomfort, związany ze zbyt miękką bądź zbyt twardą powierzchnią. Aby temu zapobiec, należy zainwestować w taki materac, który będzie w stu procentach do nas dopasowany. Jest to jak najbardziej możliwe – obecnie na rynku materacy możemy natrafić na szeroką ofertę produktów o wysokiej jakości. Dzięki temu każdy może dopasować model tak, aby w pełni odpowiadał jego potrzebom i preferencjom. Najwyższy komfort okaże się niezbędny właśnie w sytuacjach takich jak przeziębienie i zatkane zatoki – wtedy nigdy jak wcześniej potrzebować będziemy wyjątkowej wygody.

Wiedza na temat tego, jak poradzić sobie z zatkanymi zatokami podczas snu okaże się kluczowa w momencie, w którym dopadnie nas przeziębienie. Zatkane zatoki mogą być naprawdę uciążliwym problemem, warto więc jak najszybciej wdrożyć sprawdzone sposoby i metody, które pozwolą nam pozbyć się tego problemu.

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów