Ból głowy to jedna z najprzyjemniejszych dolegliwości, która dopada każdego z nas od czasu do czasu. Pojawia się nieoczekiwanie i może mieć związek z naszym stylem życia lub stanowić syndrom chorobowy. Jednak niezależnie od tego, uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. A skąd mamy wiedzieć, czy to ból głowy, czy może już migrena?

Ból głowy – czym jest i jak się objawia?

Tak naprawdę ciężko wskazać jednoznaczną przyczynę bólu głowy, gdyż jest to jedna z mniej konkretnych dolegliwości i może mieć różne źródła. Najczęściej jednak nęka nas napięciowy ból głowy, który jest dolegliwością pierwotną lub samoistną, niebędącą wynikiem innej choroby. Do czynników wywołujących ból głowy zalicza się przede wszystkim styl życia – przemęczenie, brak snu, stres, hałas, palenie papierosów czy po prostu niedobór poszczególnych składników odżywczych. Może mieć on charakter dokuczliwy, tępy i ostro, a najczęściej jest umiejscowiony jednostronnie lub obustronnie. Zazwyczaj nie dokuczają nam inne objawy, a jedynie mogą pojawić się czynniki nasilające go. Do nich zalicza się m.in. gwałtowna zmiana pozycji lub inne indywidualne dla każdego z nas czynniki.

Kiedy ból głowy jest objawem choroby?

Zwykły ból głowy, czy już migrena?Ból głowy może występować jako wyraźny symptom innych schorzeń. W zależności od rodzaju i jego umiejscowienia może sygnalizować takie choroby, jak:

  • nadciśnienie – pojawia się ból w potylicy oraz szumy uszne,
  • zapalenie zatok – pojawia się ból pulsujący obejmujący środek czoła, okolice nosa i policzków, a także nasila się przy pochylaniu,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – pojawia się tępy ból w tyle głowy, sięgający barków i pochodzący od kręgosłupa.

Często wynika on także z nieleczonej wady wzroku bądź źle dopasowanych okularów. Pojawiają się także jako jeden z symptomów przy przeziębieniu, grypie czy alergii. Zwracajmy na niego sporą uwagę, gdyż może być syndromem schorzeń zagrażających życiu, w tym tętniaka, wstrząsu mózgu czy zatruciu substancjom toksycznym.

Ból głowy a migrena – jaka jest różnica?

Szacuje się, że migrena jest druga co do częstości występowania przyczyną bólów głowy. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i przeciętnie trwa około doby. Jednak co tak naprawdę odróżnia ją od zwykłego bólu głowy? Przede wszystkim migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się występowaniem napadowych, silnych bólów głowy i innymi objawami towarzyszącymi. Wówczas zwiększa się nasza wrażliwość na światło, dźwięki i zapach. W jej przebiegu pojawiają się także mdłości, zawroty głowy czy zaburzenia nastroju. Atak migreny dla wielu z nas oznacza całkowite wykluczenie, gdyż uniemożliwia właściwe funkcjonowanie – zarówno fizyczne, jak i umysłowe. W tej sytuacji najlepiej położyć się w komfortowym łóżku, gdzie znajdziemy materace dla alergików. Inwestując dodatkowo w kołdry i poduszki, zagwarantujemy sobie zdrowy wypoczynek oraz szybki powrót do właściwego funkcjonowanie! Ofertę znajdziesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/104-materace-dla-alergikow

Rodzaje migreny

Migrena to choroba niejednorodna, więc u różnych pacjentów może mieć różne objawy i mieć różne podłoże. Zazwyczaj wyróżnia się jej dwa podstawowe typy, a pierwsza z nich jest migrena z aurą. Dotyczy ona około 25% wszystkich pacjentów, jednak czym ona tak naprawdę jest? Aura to stopniowo narastające symptomy neurologiczne, które zwiastują napad migreny. Pojawiają się przed atakiem i najczęściej znikają, zanim rozpoczną się objawy bólowe. Może wystąpić w postaci zaburzeń czucia, drętwienia lub niedowładów kończyn. Wielu pacjentów deklaruje, że od kilkunastu do kilkudziesięciu minut pojawiają się zaburzenia wzrokowe, takie jak jasne plamy, mroczki, a nawet czasowa utrata wzroku. Drugi najpopularniejszy rodzaj migreny to migrena bez aury, stanowiąca około 75% przypadków. Towarzyszy jej samoistny, silny lub umiarkowany ból głowy, który może trwać od 4 do 72 godzin. Charakteryzuje się on uczniem pulsowania po jednej stronie głowy oraz objawami współistniejącymi, takimi jak światłowstręt, wymioty czy ogólna nadwrażliwość. Można zaobserwować u siebie także objawy zwiastujące pojawienie się bólu, czyli zaburzenia apetytu, wahania nastroju, drażliwość czy uczucie zmęczenia.

Jak objawia się migrena?

Objawy migreny mogą być inne, gdyż jest to w znacznym stopniu kwestia indywidualna. Jednak bez dwóch zdań sam ból migrenowy jest dość specyficzny. Zwykle umiejscawia się w jednej połowie głowy, najczęściej za okiem. Opisuje się go początkowo jako dudniący, a potem pulsujący i łupiący. Z czasem fala bólu pojawia się wraz z wysiłkiem fizycznym czy nawet mruganiem. Do objawów towarzyszących migrenowym bólom głowy zaliczyć można głównie:

  • mdłości i nudności,
  • wymioty,
  • światłowstręt,
  • łzawienie oczu,
  • omdlenia,
  • nadwrażliwość na bodźce zapachowe i dźwiękowe.

Co może wywołać migrenę?

Migrena ma podłoże genetyczne, jednak wyróżnia się wiele czynników, które są w stanie sprowokować wystąpienie napadu. Do nich najczęściej zalicza się:

  • zaburzenia snu,
  • silny stres i odprężenie po sytuacji stresowej,
  • wahania hormonalne,
  • wysiłek i zmęczenie fizyczne,
  • stosowanie niektórych leków,
  • narażenie na silne zapachy oraz jasne i migające światło,
  • gwałtowne zmiany pogody,
  • przebywanie na dużych wysokościach,
  • wybrane produkty spożywcze.

Istnieje wiele sposobów na zwalczenie bólu głowy oraz migreny, jednak podstawą jest dobre rozpoznanie jednostki chorobowej lub przyczyny tej dolegliwości. Wobec tego możemy stosować zarówno leki, jak i poratować się domowymi sposobami.

Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów