Nie od wczoraj mówi się o tym, że codzienny ruch to klucz do dobrego samopoczucia. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, ponieważ oddziałuje ona pozytywnie na nasz organizm. Jeśli chcemy jeszcze spotęgować jej korzystne efekty, wyjdźmy na świeże powietrze i tam wykonajmy serię naszych treningów. Dowiedz się, jakie dyscypliny możesz uprawiać na świeżym powietrzu!

Co nam daje aktywność fizyczna? 

Mimo tego, że bardzo często podkreśla się rolę regularnej aktywności fizycznej, niektórzy wciąż nie mają wystarczająco motywacji, aby się jej podjąć, nie mówiąc już o wykonywaniu ćwiczeń na zewnątrz. Z tego względu warto dowiedzieć się, jakie korzyści niesie ze sobą wysiłek fizyczny. Będzie to między innymi:

 • poprawa kondycji,
 • poprawa samopoczucia,
 • wysmuklenie sylwetki,
 • wzmocnienie ciała,
 • poprawa odporności,
 • wzrost elastyczności,
 • zapobieganie różnym chorobom,
 • poprawa postawy i uniknięcie bólu kręgosłupa.

Kiedy zdamy sobie sprawę, co może dać nam aktywność fizyczna, bez wątpienia szybko się do niej przekonamy. Możemy zacząć od prostych, niewymagających ćwiczeń, które na początek sprawdzą się idealnie. Dla wielu nowicjuszy świetnym rozwiązaniem jest spacer, poprzez który mogą zarówno spalić kalorie, jak i zaczerpnąć świeżego powietrza. Miejmy na uwadze, aby dostosować rodzaj treningu do naszych możliwości. Inaczej narazimy się na różnego rodzaju urazy bądź kontuzje. Niezwykle niebezpieczne jest też przetrenowanie, na skutek czego nasze mięśnie stają się nadwyrężone, a my czujemy się wycieńczeni. Uważajmy zatem, aby mądrze zadbać o aktywność fizyczną.

Aktywności fizyczne na świeżym powietrzuDlaczego warto spędzać czas na świeżym powietrzu? 

Często nasz styl życia narzuca to, w jaki sposób żyjemy. Z tego względu wiele osób nie ma czasu na ćwiczenie, a do tego nie spędza wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu. Nierzadko przechodzimy z miejsca na miejsce, nawet na moment się nie zatrzymując. Tracimy w ten sposób korzyści, jakie może zapewnić nam przebywanie na świeżym powietrzu, między innymi:

 • dotlenienie organizmu,
 • poprawę wydolności,
 • wyciszenie umysłu,
 • odpoczynek od ekranów,
 • poprawa samopoczucia.

Korzyści z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu

Jak widzimy, zarówno aktywność fizyczna, jak i przebywanie na świeżym powietrzu oddziałuje pozytywnie na nasze ciało. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, możemy połączyć te dwa elementy ze sobą. Szybko zauważymy, jak korzystne jest dla nas ćwiczenie na zewnątrz. Możemy wykorzystać do tego wiele różnych dyscyplin, które z łatwością będziemy mogli praktykować w naturze.

Podstawową zaletą, jaka wiąże się z trenowaniem na świeżym powietrzu, jest fakt, że w ten sposób bardziej dotlenimy organizm. Do naszych płuc będzie dostawało się więcej tlenu, a to dobrze wpłynie na naszą wydajność. Co więcej, lepiej zaczną pracować różne narządy, w tym serce oraz mózg, a do tego usprawni się nasz metabolizm. Przebywając na zewnątrz, zaczerpniemy też pozytywnej witaminy D, która zatroszczy się o prawidłową pracę naszego organizmu.

Połączenie wysiłku i spędzania czasu na zewnątrz to też sposób na poprawę zdrowia psychicznego. Wykonując ćwiczenia, pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w mięśniach i będziemy mogli w jakiś sposób dać upust negatywnym emocjom. Z drugiej strony, natura pomoże nam się zrelaksować i odprężyć. Poziom naszego stresu znacznie spadnie, dzięki czemu będziemy mogli w pełni skupić się na naszym ciele.

Jakie aktywności wybrać?

Pierwsza dyscyplina, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o aktywności fizycznej na zewnątrz, to bieganie. Dzięki tej praktyce możemy poprawić naszą wydolność i usprawnić kondycję. Bez wątpienia się tu zmęczymy dlatego, jeśli posiadamy duże nakłady energii, bieganie jest właśnie dla nas. Pokonując kolejne kilometry na świeżym powietrzu, będziemy mogli lepiej dotlenić nasz organizm. Jeśli wybierzemy naszą ciekawą, przyjemną trasę, bieganie zaoferuje nam również szansę na zwiedzenie swojego otoczenia i cieszenie się naturą.

Dla tych, którzy preferują sporty grupowe, idealnym wyborem będzie piłka nożna lub siatkówka. W sezonie znajdziemy wiele ofert zajęć, które umożliwiają grę na boisku. Takie dyscypliny nie dość, że oddziałują na nasze ciało, to jeszcze nauczą nas współpracy z innymi. Będzie to wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu zyskamy okazję do tego, aby poznać ludzi zainteresowanych tą samą dyscypliną.

Nie ma wątpliwości, że zarówno wysiłek fizyczny, jak i zaczerpnięcie świeżego powietrza wpłynie korzystnie na nasz sen. Wykorzystamy naszą energię w dobry sposób, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli zasnąć. Jakość naszego snu poprawi się jeszcze bardziej, gdy zadbamy o dobry materac. Ciekawym rozwiązaniem jest materac nawierzchniowy, który sprawdzi się i jako osobny model, i jako okrycie głównego materaca. W ten sposób zatroszczymy się nie tylko komfort, ale i higienę snu!

Joga, siatkówka, jogging… Możliwości jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, na jaką praktykę postawimy, nie ma wątpliwości, że wykonanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu przyniesie nam wiele dobrego. Wykorzystajmy dobrą pogodę i wyjdźmy na zewnątrz, a efekty naszych działań staną się jeszcze większe!