Nadmierne pocenie się skóry głowy i twarzy jest dla wielu osób dolegliwością mocno problematyczną oraz wstydliwą. Nadczynność gruczołów potowych bardzo często skutkuje wieloma różnymi przykrymi konsekwencjami, które utrudniają człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości i jak ją leczyć? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie czytaj dalej!
Naturalne pocenie się a nadmierna potliwość skóry głowy oraz twarzy
Na samym początku należy odróżnić naturalne pocenie się organizmu od nadmiernego wydzielania potu zwłaszcza na głowie oraz twarzy. Razem z potem usuwana są z organizmu toksyny i zbędne składniki przemiany materii. Pocenie się pozwala także schłodzić organizm podczas wysokich temperatur lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Pocimy się także w innych sytuacjach, np. kiedy się stresujemy, denerwujemy czy targają nami silne emocje i jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Większość ludzi nadmiernie się poci przed ważnym wystąpieniem, istotnym spotkaniem czy rozmową z szefem i wtedy pocenie się także jest naturalnym procesem fizjologicznym i termoregulacyjnym. Niestety, ale zdarzają się przypadki, że organizm wytwarza zbyt dużo potu i nie jest on spowodowany żadną stresującą sytuacją. Dla wielu osób pocenie się skóry głowy oraz twarzy wiąże się ze względami estetycznymi, ponieważ bardzo ciężko jest ukryć tę dolegliwość. W niektórych przypadkach może się ona wiązać również z innymi schorzeniami, dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się skóry głowy i twarzy?
Przyczyn nadpotliwości może być naprawdę wiele, a wszystkie są podzielone na te dotyczące naturalnego pocenia się organizmu oraz te, które wykraczają poza jakąś normę. Normalne z całą pewnością jest pocenie się, kiedy na zewnątrz występują bardzo wysokie temperatury. Może to być wiosną lub latem, a nawet w inne miesiące, kiedy w innych krajach jest gorąco, a my akurat przebywamy tam na wakacjach. Pot na swoim ciele zauważysz także wtedy, kiedy Twój organizm będzie wystawiony na wzmożony wysiłek fizyczny, np. podczas biegania, ćwiczeń na siłowni czy innej aktywności. Możesz się nieco więcej pocić także poprzez nieodpowiednią i źle zbilansowaną dietę, kiedy Twoimi głównymi posiłkami będą fast foody, przetworzona żywność, cukier oraz sól. Niektóre przyprawy także mogą odpowiadać za nadmierne wydzielanie potu, a zwłaszcza te, które są ostre, np. chili czy pieprz cayenne. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nadmierne pocenie się ciała może być spowodowane również przez stresujące sytuacje czy zdenerwowania, a także przez różne używki, takie jak alkohol czy papierosy. Osoby z nadwagą również mogą mieć problem z dużym poceniem się. Jeśli chodzi o pocenie się skóry głowy i twarzy, to mogą mieć one również podłoże patologiczne, które związane są z infekcją czy jakąś chorobą. Może to być rozwijająca się infekcja, cukrzyca, choroby nowotworowe czy nadczynność tarczycy. Podczas ciąży oraz menopauzy występują zaburzenia gospodarki hormonalnej, kiedy także może pojawić się na naszym ciele więcej potu. Jeszcze inną przyczyną nadmiernego pocenia się może być okres dojrzewania czy choroba Parkinsona, której jednym z objawów są zlewające poty.
Poznaj objawy i skutki nadmiernego pocenia się skóry głowy i twarzy
Nadmierne pocenie się skóry głowy i twarzy objawia się przede wszystkim pojawianiem się potu właśnie w tych miejscach. Jeśli, chodzi o skórę głowy, to taka dolegliwość może powodować to, że włosy będą bardzo szybko tracić swoją świeżość, błyskawicznie się przetłuszczać i wyglądać nieestetycznie. Niektóre osoby są wręcz zmuszone do codziennego mycia włosów, ponieważ przez swoją dolegliwość nie widzą innego wyboru. Pot, który zbiera się na skórze głowy to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego długotrwałe pocenie się tego miejsca może skutkować różnymi problemami skórnymi, takimi jak grzybica i łupież. Pot, który spływa z głowy na twarz lub ten, który samoistnie pojawia się na cerze, może powodować problemy skórne i często są przyczyną różnych zmian trądzikowych. Dodatkowo, kiedy taki pot się pojawi, często chcemy go zetrzeć i używamy do tego chusteczki lub ręki, co może doprowadzić do otarć i podrażnień skóry.
Leczenie nadmiernego pocenia się skóry głowy i twarzy
Nadmierna potliwość to bardzo poważny problem, który bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie każdemu człowiekowi, który cierpi na to schorzenie. Niestety, ale całkowite wyleczenie jest niemal niemożliwe, jednak warto podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować objawy i skutki nadmiernej potliwości skóry głowy i twarzy. Co może pomóc?
- Suplementy diety – w aptekach czy innych miejscach, dostępne są w sprzedaży różne preparaty bez recepty, które pomagają redukować wydzielanie potu. Ich skład zazwyczaj oparty jest na składnikach ziołowych, które charakteryzują się działaniem hamującym nadmierną potliwość. Bardzo często mają one w swoim składzie liście szałwii, wyciąg z szałwii, skrzypu, pokrzywy czy melisy, które normalizują i hamują nadmierne pocenie się ciała.
- Odpowiednia higiena ciała – w nadmiernej potliwości bardzo istotne jest także dbanie o odpowiednią higienę ciała. Jeśli chodzi o skórę głowy, to warto stosować szampony przeciwłupieżowe, które mają dodatkowo działanie przeciwgrzybicze, redukując uporczywy świąd i łagodząc podrażnienia.
- Zabiegi medycyny estetycznej – w niektórych przypadkach nadmiernej potliwości, niezbędne są zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem, np. botoksu. Inną opcją są zabiegi jonoforezy.
Teraz już z całą pewnością wiesz, jakie są przyczyny, objawy oraz skuteczne metody leczenia nadmiernej potliwości skóry głowy, oraz twarzy. Pamiętaj, że w każdym schorzeniu, bardzo istotny jest odpoczynek i zdrowy sen, który zapewnić może materac piankowy 90×200 cm. Znajdziesz go na stronie ABCsnu, który jest również producentem wielu innych doskonałej jakości produktów sypialnianych. Swój materac możesz kupić także w sklepie stacjonarnym znajdującym się w mieście Gniezno. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także: Poduszka i jej rodzaje.