Z każdym rokiem nasza wiedza na temat drobnoustrojów chorobotwórczych poszerza się. Podobnie jest w kwestii pasożytów, które mogą bytować w organizmie każdego człowieka. Pomimo coraz lepszych metod leczenia czy poprawie warunków sanitarnych na całym świecie, nadal warto wiedzieć, jakie są najbardziej powszechne choroby pasożytnicze u ludzi. Zatem, czym one są, jakie są ich przyczyny, jak się objawiają oraz na czym polega leczenie? Oto garść najważniejszych informacji!
Czym są choroby pasożytnicze?
Parazytoza, czyli choroba wywoływana przez pasożyty, stanowi poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie. Mogą obejmować praktycznie każdy narząd, w tym jelito cienkie, wątrobę, mięśnie, płuca czy krew. Wyróżnia się także pasożyty zewnętrzne, które bytują na skórze i włosach. Rozwój choroby pasożytniczej rozpoczyna się w momencie wniknięcia do organizmu pasożyta, co może stać się m.in.:
- drogą pokarmową, czyli pasożyt dostaje się z jedzeniem lub zanieczyszczoną wodą,
- drogą powietrzną, czyli jaja pasożytów wnikają wraz ze wdychanym powietrzem,
- przez skórę, czyli na skutek ukąszenia owadów.
Jakie są najbardziej powszechne choroby pasożytnicze u ludzi?
Choroby pasożytnicze mogą być wywoływane przez pierwotniaki, obleńce, płazińce czy stawonogi. Każdy gatunek wywołuje inne objawy – mniej lub bardziej charakterystyczne. A jakie choroby są najpowszechniejsze? Oto 5 przykładów!
Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie mięsa zawierającego cysty pierwotniaka lub w wyniku kontaktu z odchodami, wydzielinami czy też śliną zakażonych zwierząt. Do powszechnych objawów zalicza się gorączkę, bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby oraz śledziony. W diagnostyce wykorzystuje się badania serologiczne oparte na pomiarze IgG i IgM, a samo leczenie polega na przyjmowaniu chemioterapeutyków, jak np. sulfonamidy.
Giardioza
Giardioza lub też lamblioza to najczęstsza choroba pierwotniakowa wywoływana przez Giardia lamblia. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, a do najczęstszych objawów zalicza się ból brzucha oraz biegunkę. Można jednak zaobserwować także zaburzenia trawienne lub zaburzenia związane ze wchłanianiem składników pokarmowych. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest parazytologiczne badanie kału, gdzie poszukuje się cyst. W leczeniu stosuje się m.in. tynidazol, metronidazol czy albendazol.
Owsica
Owsice wywołują owsiki ludzki, czyli niewielki nicienie o białawej barwie, które nie przekraczają zwykle długości 1,5 cm. Dostają się do organizmu najczęściej drogą pokarmową, jednak nie wyklucza się także zarażenia drogą oddechową, gdyż jaja mogą unosić się w powietrzu. Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się swędzenie odbytu, nocne moczenie, rozdrażnienie, nadpobudliwość czy brak apetytu. Diagnostyka polega na wykrywaniu jaj owsika w wymazie okołoodbytniczym, a leczenie – na podawaniu leków przeciwpasożytniczych.
Tasiemczyca
Tasiemczyca to ogólna nazwa choroby wywoływanej przez tasiemce. Do nich zalicza się tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki czy niezwykle groźny – tasiemiec bąblowiec, który wywołuje bąblowicę. U chorego najczęściej stwierdza się ból brzucha, nudności i wymioty, biegunkę, zaburzenia łaknienia, a także zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Tasiemczycę rozpoznaje się na podstawie obecności jaj lub całych członów w kale. Leczenie w dużej mierze zależy od rodzaju pasożyta, gdyż tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego leczy się lekami przeciwpasożytniczymi.
Świerzb
Świerzb to choroba zakaźna skóry, którą wywołuje świerzbowiec ludzki. Jest to pasożyt z rodziny roztoczy. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, a także zakażona pościelą czy ubraniami. Za klasyczny objaw uznaje się swędzenie nasilające się po rozgrzaniu ciała, np. po kąpieli. Natomiast na skórze występuje wysypka grudkowo-pęcherzykowa przypominająca zmiany uczuleniowe. Rozpoznanie przebiega na podstawie typowych objawów klinicznych obejmujących zmiany skórne, a leczenie polega na podawaniu leków hamujących rozwój pasożyta.
Profilaktyka chorób pasożytniczych
Choroby pasożytnicze mogą powodować wiele różnych objawów, które wpływają na codzienne funkcjonowanie – utrudniają koncentrację, osłabiają organizm czy prowadzą do zaburzeń snu. Oczywiście z każdym problemem można walczyć, np. poprzez zmianę stylu życia czy zainwestowanie w komfortowe materace Hilding, takie jak Hilding Melody. Wybrane przez siebie, które korzystnie wpływają na jakość snu, znajdziemy zarówno na stronie sklepów internetowych, jak i u samego producenta www.hilding.pl. Jednak najlepszym sposobem na walkę z chorobami pasożytniczymi jest nie tylko leczenie połączone z łagodzeniem objawów, ale także profilaktyka. Obejmuje ona:
- unikanie żywności niewiadomego pochodzenia oraz wody z nieznanego źródła,
- częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkiem oraz przestrzeganie higieny osobistej,
- regularna zmiana bielizny osobistej i pościeli, a także pranie ich w wysokiej temperaturze,
- systematyczne odrobaczanie zwierząt domowych oraz stosowanie środków przeciwpchelnych,
- kontrolowanie stanu skóry i włosów, zwłaszcza u dzieci.
W organizmie człowieka może zadomowić się nawet 300 gatunków pasożytów, z czego o wiele częściej mamy do czynienia z pasożytami wewnętrznymi niż zewnętrznymi. Warto zatem wiedzieć, jak poszczególne choroby się objawiają oraz czego spodziewać się w trakcie leczenia.