Obecnie możemy spotkać się z wieloma mitami i faktami na temat prawidłowej pielęgnacji włosów. Wszyscy wiemy już, że nie powinno się spać z mokrą głową lub że stosowanie odżywki to konieczność przy każdym myciu włosów. Jednak wciąż kwestią sporną pozostaje to, czy mokre włosy należy suszyć, czy też nie. Suszenie włosów jest bowiem powszechną praktyką, ale czy na pewno prawidłową i odpowiednią dla kondycji naszych włosów? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom suszenia włosów suszarką oraz podpowiemy, jak unikać potencjalnych szkód.

Suszarka to oszczędność czasu i wygoda

Nie ma co ukrywać, że suszarka to urządzenie, z którym wielu z nas nie może się rozstać. Jest ona po prostu wygodna i pozwala zaoszczędzić czas, zwłaszcza rano, kiedy większość z nas spieszy się do pracy lub szkoły. Nie możemy wtenczas pozwolić włosom, aby naturalnie wyschły, gdy nam zależy na estetycznej fryzurze. Suszarka jest zatem szybkim rozwiązaniem i to raczej jedna z jej największych zalet.

Suszarka pomaga stylizować włosy

Suszenie włosów suszarką: dobre czy złe rozwiązanie?Podczas porannych przygotowań zdecydowanie brakuje nam czasu na układanie skomplikowanych fryzur. Tutaj suszarka znów stanowi doskonały wybór, gdyż pozwala nie tylko wysuszyć włosy, ale także je estetycznie ułożyć. Sięgając więc po to urządzenie, często nie musimy już korzystać z prostownicy czy lokówki. Dzięki różnym końcówkom i funkcjom suszarki możemy uzyskać różne efekty, od gładkich i prostych włosów, po falowane czy kręcone. To kolejny element, który pozwala zaoszczędzić czas w porannym pośpiechu lub przygotowaniach do ważnego wydarzenia.

Możliwe uszkodzenie struktury włosa

Mimo tak zachęcających zalet suszarka nie pozostaje jednak bez pewnych wad. Największe znaczenie ma tutaj wykorzystanie wysokiej temperatury nawiewu w celu skutecznego i szybkiego wysuszenia włosów. Prawda jest niestety taka, że gorące powietrze, w szczególności w postaci tak silnego strumienia, może działać niekorzystnie na strukturę włosa i właśnie z tego powodu tak wiele osób rezygnuje z sięgania po suszarkę. Możliwe jest tutaj przesuszenie włosów, ich łamliwość oraz rozdwajanie się końcówek. Wysoka temperatura powietrza otwiera bowiem łuski włosów, sprawiając, że stają się one bardziej podatne na zniszczenia. Nadmierną ekspozycję na działanie gorąca powoduje dodatkowo silny nawiew, a takie połączenie zdecydowanie osłabia strukturę włosów.

Ryzyko przesuszenia włosów i skóry głowy

Jeśli sięgamy po suszarkę, powinniśmy być świadomi tego, iż ryzykiem przesuszenia nie są obarczone jedynie włosy, ale także skóra głowy. Wysoka temperatura i silny strumień powietrza, którym uderzamy prosto w naszą głowę, mogą prowadzić do podrażnień, świądu, a nawet łupieżu. Dlatego też z suszarki często rezygnują osoby, które mierzą się z tego typu dolegliwościami.

Jak prawidłowo suszyć włosy?

Pozostaje zatem pytanie: czy suszarka to faktycznie coś złego? Bazując na powyższych kwestiach, można by uznać, że suszarka to nie do końca odpowiednie rozwiązanie. Jeżeli nieustannie traktujemy swoje włosy gorącym i silnym strumieniem powietrza, należałoby się spodziewać, iż wkrótce staną się one zniszczone, łamliwe i przesuszone. Okazuje się jednak, że dużą rolę odgrywa tutaj prawidłowe korzystanie z suszarki. Suszenie włosów wcale nie musi być złym rozwiązaniem, jeśli będziemy przestrzegać odpowiednich kroków i zasad. Zachowanie pewnych środków ostrożności pozwoli uniknąć potencjalnych szkód i cieszyć się zdrowymi włosami.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia zwłaszcza te spowodowane wysoką temperaturą. Dlatego też, jeśli chcemy skorzystać z suszarki, używajmy jak najniższej temperatury nawiewu. Większość suszarek posiada kilka wariantów, a w tym jeden z chłodnym powietrzem, które nie będzie aż tak niekorzystne dla zdrowia naszych włosów. Choć suszenie może zająć nam wtedy nieco więcej czasu, to jednak nie musimy martwić się potencjalnymi zniszczeniami struktury włosa.

Prawidłowe suszenie włosów opiera się także na stosowaniu ochrony termicznej. Obecnie nie brakuje produktów, takich jak spraye lub serum, które gwarantują ochronę przed niekorzystnym wpływem wysokich temperatur. Warto korzystać z tego typu kosmetyków, nawet jeśli stosujemy chłodny nawiew podczas suszenia włosów. W ten sposób dodatkowo zwiększymy ochronę włosów przed negatywnymi aspektami związanymi z korzystaniem z suszarki.

Przed samym suszeniem powinniśmy również odsączyć włosy z nadmiaru wody. Najlepiej wykorzystać do tego bawełnianą koszulkę (pod żadnym pozorem nie należy osuszać włosów chropowatym ręcznikiem!). Niektórzy zalecają także, aby odczekać chwilę, kilkanaście minut, po umyciu włosów. Następnie delikatnie rozczesujemy włosy, najlepiej grzebieniem, i zabezpieczamy je odpowiednim sprayem lub serum o właściwościach termoochronnych. Natomiast samo suszenie powinno przebiegać w odległości około 30 cm od skóry głowy. Dzięki temu włosy będą mniej narażone na działanie ciepła i silnego nawiewu, a co za tym idzie – suszarka nie przyczyni się do ich uszkodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także ruch suszarki. Podczas suszenia powinniśmy stale nią poruszać, aby nie skupiać strumienia powietrza na jednym obszarze, co może prowadzić właśnie do przegrzania i uszkodzenia włosów.

W trosce o piękne i zadbane włosy warto również postawić na regenerujący wypoczynek, który uwzględnia przede wszystkim treściwy sen. Z kolei tutaj nie powinniśmy zapominać o właściwym wyposażeniu łóżka, a w szczególności o wygodnym materacu. Sleepmed.pl oferuje mnóstwo doskonałych modeli, które znajdziesz między innymi w salonach stacjonarnych w Gniezno.

Niewątpliwie prawidłowe suszenie suszarką jest sztuką, której powinniśmy się nauczyć w trosce o zdrowie swoich włosów. Suszarka nie musi być więc wcale złym rozwiązaniem, jeśli wiemy, jak z niej właściwie korzystać. Kluczem jest tutaj stosowanie chłodnego nawiewu, zabezpieczanie włosów kosmetykami termoochronnymi oraz odpowiedni ruch urządzeniem. Jedynie w taki sposób nie wyrządzamy krzywdy swoim włosom.

Przeczytaj także: Jak urządzić przytulną sypialnię?