Wiele osób poszukuje rozwiązań które, choć w jakimś stopniu zmniejszą wysokość miesięcznych rachunków. Oszczędzanie jest jednak w obecnych czasach naszym częstym towarzyszem, dzięki któremu możemy odłożyć pieniądze na inne cele. Jednym z rozwiązań jest właśnie oszczędność wody, która może wiązać się także z inicjatywami ekologicznymi. Warto jednak zauważyć, iż woda to obecnie cenny zasób, którego wartość staje się coraz bardziej widoczna w obliczu rosnących wyzwań związanych z jej dostępnością. Jak zatem skutecznie oszczędzać wodę? Oto 10 sposobów!

Szybki prysznic zamiast kąpieli

Niemal każdy po długim i ciężkim dniu marzy o błogim odpoczynku w wannie pełnej ciepłej wody. Warto jednak zauważyć, że jest to kompletnie nieopłacalne rozwiązanie, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, jak i wody. Kąpiele pochłaniają bowiem znacznie więcej wody niż szybki prysznic. Napełnienie wanny wymaga nawet 200 litrów wody, podczas gdy zwykły prysznic (5-minutowy) zużyje tylko 40 litrów. Jest to 5 razy mniej ilości zużytej wody. Oczywistym jest zatem to, że prysznic to o wiele lepszy wybór.

Natomiast w kwestii snu nie powinniśmy zapominać o doborze odpowiedniego materaca dostosowanego do naszych potrzeb. W sklepie hilding.pl znajdziesz wiele doskonałych produktów gwarantujących zdrowy wypoczynek. Natomiast pod tym linkiem: sleepinghouse.pl znajdują się modele materacy w rozmiarze 120×190. Wysokiej jakości materaca znajdziesz także w sklepach w Gnieźnie.

Eliminowanie usterek w instalacji

Jak oszczędzać wodę? Oto 10 sposobów!,,Każda kropla drąży skałę” – to stwierdzenie ma też swoje zastosowanie w codzienności. W rzeczywistości każda kropla wody może podkopywać nasz portfel, zwłaszcza jeśli chodzi o usterki w instalacji. Choć może się to wydawać niepozorne, to jednak w ogólnej mierze suma tych wszystkich kropel często oznacza spore straty. Dlatego też należy się jak najszybciej rozprawić z takimi problemami jak kapiący kran czy cieknąca spłuczka.

Instalacja oszczędnych urządzeń

Jeśli faktycznie zależy nam na oszczędzaniu wody, świetnym rozwiązaniem będzie także instalacja oszczędnych urządzeń. Jednym z nich są jednouchwytowe, termostatyczne lub automatyczne (bezdotykowe) baterie kuchenne i łazienkowe. To innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy zaoszczędzić nawet do 40% wody. Wynika to z możliwości dostosowania strumienia i temperatury wody, co pozwala unikać niepotrzebnego marnotrawstwa.

Efektywne pranie i zmywanie

Niestety okazuje się, że wielu z nas nie potrafi efektywnie wykorzystywać pralki i zmywarki, a jest to jednak ważne w kwestii oszczędzania wody. Podstawową zasadą jest tutaj uruchamianie pralki i zmywarki wyłącznie przy całkowitym zapełnieniu ich wnętrza. W ten sposób ograniczamy ilość cykli zmywania czy prania, a tym samym zużywamy mniej wody.

Odpowiednie korzystanie z toalety

Nikt nie wpadłby na to, że istnieje instrukcja poprawnego korzystania z toalety. A jednak! Znaczenie ma tutaj nie tylko odpowiednie mycie rąk, ale także korzystanie ze spłuczki. Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie oszczędnej spłuczki w toalecie lub umieszczenie w zbiorniku butelki wody – w ten sposób zmniejszamy objętość spłuczki i ilość zużywanej wody podczas spłukiwania.

Ponowne wykorzystywanie wody

Prawda jest taka, że nieoszczędne korzystanie z wody wynika często z naszego braku świadomości w kwestii jej ponownego wykorzystania. Świadomość jest tutaj jednak kluczowym elementem oszczędzania. Przykładowo wodę wykorzystaną do mycia naczyń możesz ponownie wykorzystać do podlewania trawnika i innych roślin ogrodowych. To też doskonały sposób na mszyce czy chwasty.

Zbieranie deszczówki

Deszcz to tak naprawdę woda, którą dostajemy za darmo i dlatego też powinniśmy z niej korzystać! Zbieranie deszczówki może w dużej mierze ograniczyć koszta związane z zużyciem wody. Deszczówkę warto wykorzystywać do podlewania ogrodu czy spłukiwania toalety. To niesamowicie ekologiczny sposób na ograniczenie zużycia wody.

Odpowiednie nawadnianie ogrodu

Podlewanie ogrodu w okresie letnim to w rzeczywistości duży wydatek, który uwzględnia wiele litrów zużytej wody. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie nawadnianie ogrodu. Przede wszystkim rośliny powinniśmy podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć parowania wody z powierzchni ziemi w czasie największego słońca. Poza tym warto korzystać z deszczówki czy wody, którą wykorzystaliśmy w domu np. do mycia naczyń lub podłóg.

Monitorowanie zużycia wody

Najprostszym rozwiązaniem w kwestii oszczędzania wody jest po prostu monitorowanie jej zużycia. Dzięki temu możemy porównywać zużycie między kolejnymi miesiącami i upewniać się, że nasze działania faktycznie przynoszą oczekiwane efekty. Istotna jest w ogóle nasza świadomość na temat tego, ile faktycznie zużywamy wody w ciągu jednego tygodnia czy miesiąca.

Oszczędzanie wody w skali globalnej

Oszczędzanie wody wiąże się nie tylko z jej zużyciem w gospodarstwie domowym, ale również w skali globalnej. Dlatego też przykładowo możemy wspierać ekologię dzięki zmniejszeniu spożycia mięsa, na którego produkcję przeznacza się tysiące litrów wody.

Oszczędzanie wody nie tylko pomaga chronić środowisko, ale przede wszystkim przyczynia się do obniżenia rachunków za media. Drobne zmiany w nawykach codziennego użytkowania wody mogą mieć znaczący wpływ na zachowanie tego cennego zasobu dla przyszłych pokoleń. Dbajmy więc o wodę – życiodajny składnik naszej planety.