Dzisiejszy tryb życia jest niezwykle dynamiczny, a osiągnięcie efektywności w pracy może stanowić spore wyzwanie. Skuteczne wykonywanie zadań zawodowych może znacznie ułatwić stworzenie warunków, które sprzyjają koncentracji. Jak można zadbać o stanowisko pracy, aby wspomóc swoją efektywność?
Ergonomia to podstawa!
Ergonomiczne stanowisko pracy jest niezwykle ważne pod kątem efektywnego wykonywania zadań (i nie tylko). Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, można jednak określić kilka podstawowych wymogów, których spełnienie jest niezbędne zawsze – w każdej sytuacji. Warto wyszczególnić przede wszystkim normy dla pracy siedzącej, która jest szeroko rozpowszechniona.
- Oświetlenie – dobre światło sprawia, że podczas pracy można wygodnie korzystać z monitora, a także przenosić wzrok na papierowe dokumenty. Poza tym nie męczy się wzrok i zdecydowanie z mniejszą częstotliwością pojawia się ból głowy.
- Krzesło – korzystanie z niewygodnego fotela biurowego wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia bólu pleców. Nawet regularna aktywność fizyczna i spanie na najlepszym materacu marki Hilding.pl, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów wówczas, gdy krzesło w pracy będzie uniemożliwiało siedzenie w prawidłowej pozycji. Najlepszy model to taki, który posiada szerokie możliwości regulacji. Czasem przydatny może okazać się podnóżek.
- Biurko – obecnie często poleca się biurko stojąco-siedzące. Można umieścić je nie tylko w biurze, ale także w warsztacie czy recepcji. W sklepach można znaleźć zarówno elektryczne, jak i manualne biurka tego typu.
- Monitor – ustawienie monitora wpływa na pozycję kręgosłupa szyjnego. Dyskomfort w tym miejscu może być bardzo uciążliwy. Jeśli ekran znajduje się na wysokości wzroku, łatwiejsze jest skoncentrowanie się.
- Układ rąk – pod nadgarstkami warto ułożyć podkładkę. Wówczas ręce znajdują się w prawidłowej pozycji, a znacznie zmniejsza się ryzyko powstania uciążliwych napięć mięśniowych.
Porządek sprzyja produktywności
Produktywności sprzyja uporządkowane otoczenie. Dlatego nie tylko sam rozkład mebli i akcesoriów na stanowisku ma znaczenie, ale również utrzymywanie ładu. Przede wszystkim, po prostu można łatwo znaleźć potrzebne przedmioty i dokumenty. Jest to zdecydowana oszczędności czasu. Można też dzięki temu łatwo wyeliminować frustrację i zniecierpliwienie.
Bezpieczne, estetyczne i uporządkowane otoczenie niweluje poziom stresu. Dzięki temu można uniknąć przykrego poczucia chaosu i stworzyć atmosferę sprzyjającą koncentracji. Utrzymanie skupienia może być bardzo trudne wówczas, gdy na biurku panuje rozgardiasz. Ładny design otoczenia i porządek jest dla wielu osób źródłem motywacji i zapału do realizowania zadań zawodowych. Również tworzenie list zadań i harmonogramów jest łatwiejsze w dobrze zorganizowanym środowisku.
Stanowisko pracy to nie wszystko – planuj i priorytetyzuj
Aby osiągnąć wysoki stopień produktywności, należy nie tylko zadbać o swoje środowisko pracy, ale również nauczyć się podstawowych zasad planowania i priorytetyzowania pracy. Jakich zasad należy przestrzegać?
- Najważniejsze cele – jednym z ważnych czynników, które mają wpływ na efektywność pracy, jest określenie krótkoterminowych i długoterminowych celów. Wówczas możliwe jest skuteczne zaplanowanie działań, które pozwolą je osiągnąć.
- Listy – tworzenie listy na każdy tydzień i dzień to doskonały sposób na ustrukturyzowanie swojej pracy i nadanie jej sensu.
- Priorytetyzacja – nie wszystkie zadania są jednakowo ważne. W pierwszej kolejności należy zajmować się tymi, które mają największe znaczenie dla osiągnięcia celów biznesowych.
- Przestrzeganie terminów – dobry rozkład pracy w czasie to podstawa! Nie warto zostawiać wykonywania obowiązków na ostatnią chwilę. Może to doprowadzić do chaosu i nadmiernego napięcia w miejscu pracy.
- Pilność, a ważność – dobrą praktyką jest odróżnianie zadań pilnych od ważnych. W tym celu można zapoznać się z matrycą Eisenhowera i przetestować jej działanie w praktyce.
- Elastyczność – nie zawsze możliwe będzie skrupulatne realizowanie planu. Czasem konieczne może okazać się wykazanie się elastycznością i przearanżowanie planu dnia czy tygodnia w celu dopasowania go do aktualnie panujących warunków.
- Delegowanie zadań – to podstawa! W szczególności dla osób na stanowiskach kierowniczych. Wszystkie mało istotne obowiązki warto przekazać komuś innemu, aby skupić się na kluczowych projektach.
Co jeszcze warto zrobić, aby pracować efektywnie?
Aby efektywnie pracować, należy nie tylko zadbać o swoje stanowisko pracy, ale również zatroszczyć się o swój dobrostan poza miejscem zatrudnienia. Na efektywność wpływa przede wszystkim sen. Dlatego w każdej sypialni powinien znaleźć się wygodny materac. Te, które są dostępne w sklepie internetowym www.sleepinghouse.pl, można zamówić bez wychodzenia z domu do każdego miasta, np. do Gniezna. Wyspany organizm jest w stanie zdecydowanie lepiej realizować codzienne obowiązki.
Sen to nie wszystko! Duże znaczenie ma także dieta. Dostarczanie ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych ma za zadanie nie tylko wpływać pozytywnie na ogólny stan zdrowia, ale również zapewniać należyte pokłady energii. Niedobory mogą prowadzić do przewlekłego zmęczenia, które z pewnością utrudni funkcjonowanie w miejscu pracy. Podobną rolę pełni aktywność fizyczna. Nie tylko wpływa na poziom energii, ale również na zdrowie układu ruchu. Osoby uprawiające sport są mniej narażone na napięcia mięśniowe i bóle pleców spowodowane przebywaniem w pozycji siedzącej.
Na efektywne realizowanie zadań zawodowych wpływa kilka kluczowych czynników. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim dobrą organizację miejsca pracy. Wygodne krzesło i biurko, estetyka i porządek – wszystko to ma ogromne znaczenie dla zdolności skupienia i koncentracji.