Aktywność fizyczna to nie tylko podstawowy czynnik wpływający na ogólny stan zdrowia, ale również doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Źródłem przyjemności dla wielu osób są w szczególności dyscypliny sportu uprawiane na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest kolarstwo. Dlaczego warto jeździć rowerem? Jak zaplanować letnie wycieczki, aby były zarówno bezpieczne, jak i przyjemne?

Wycieczki rowerowe czyli wypoczynek na łonie natury

Wycieczki rowerowe latem stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru i zwiedzanie malowniczych zakątków polski jednośladem. Takie podróże stanowią doskonałą okazję do spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi, a także do oderwania się od codziennych obowiązków. Warto jednak mieć na uwadze to, że jazda rowerem to wbrew pozorom duży wysiłek dla organizmu! Przed wybraniem się na długą wyprawę warto zadbać o swoją kondycję. Trening przygotowawczy może składać się po prostu z pokonywania krótkich dystansów rowerem lub z uprawiania innej dyscypliny sportu – dostosowanej do aktualnych możliwości czasowych. Pracując nad wytrzymałością nie można zapomnieć o regeneracji. Przede wszystkim, należy się dobrze wysypiać. W tym celu warto zaopatrzyć sypialnię w wysokiej jakości wyposażenia – np. takie, jak to dostępne w sklepie internetowym https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Akcesoria-do-lozka. Ważna jest także dieta – powinna być urozmaicona i zdrowa.

Jak wybrać trasę?

Wycieczki rowerowe latem - jak je dobrze zaplanować?Pierwszym krokiem podczas planowania wycieczki rowerowej jest wybór trasy. Konieczne jest wskazanie punktu początkowego, przystanków oraz mety. Jeśli w danej okolicy nie ma ciekawych szlaków, warto podjechać gdzieś dalej – np. pociągiem. Również ten aspekt powinien zostać uwzględniony w planie wycieczki. Decydując się na dłuższą podróż warto uwzględnić też odwiedzenie atrakcji turystycznych – najlepiej tych charakterystycznych dla danego regionu. Nie można pominąć również kwestii warunków panujących na danej trasie. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim podłoże! Dla początkujących najlepsze będą asfaltowe ścieżki przygotowane specjalnie dla kolarzy. Osoby bardziej wytrzymałe poradzą sobie też na polnych, malowniczych ścieżkach. A czego lepiej unikać? Z pewnością słabym pomysłem okaże się uwzględnienie w planie trasy dróg, na których panuje intensywny ruch samochodowy. Warto także określić planowany czas pokonywanej trasy. Jeśli okres trwania jednodniowej wycieczki zostanie niedoszacowany, wyprawa może przerodzić się w nieprzyjemne błądzenie na szlakach po zmroku, które będzie bardzo niekomfortowe i niebezpieczne. Wybierając trasę należy również uwzględnić warunki atmosferyczne. W deszczowym okresie piaszczyste drogi zdecydowanie nie będą dobrym pomysłem.

Co ze sobą zabrać?

Kolejny punkt podczas przygotowań do wycieczki rowerowej to spakowanie bagażu. Jednodniowy wyjazd nie wymaga zabierania ze sobą dużej ilości dokumentów. Przyda się apteczka pierwszej pomoc, portfel, woda lub napoje izotoniczne oraz przekąski. nieco więcej zachodu wymaga jednak przygotowanie się do kilkudniowej wycieczki rowerowej. Tu szczególne znaczenie ma zarezerwowanie noclegów z wyprzedzeniem. Jeśli będą to hotelowe pokoje lub pensjonaty, nie trzeba zabierać dużej ilości rzeczy. Najprawdopodobniej bowiem będą się w nich znajdowały wygodne łóżka – z materacami takimi, jak te dostępne pod linkiem https://abcsnu.pl/40-materace-160×200 – ręczniki i kosmetyki. Z kolei osoby śpiące w bardziej ekstremalnych warunkach – np. na polach namiotowych, muszą zabrać ze sobą zdecydowanie większy bagaż. Bez względu na formę wyjazdu, konieczne będzie też zabranie ze sobą narzędzi potrzebnych do naprawienia ewentualnych uszkodzeń roweru, które powstaną podczas pokonywania trasy. Kluczowa jest pompka, zapięcie do roweru, podstawowe klucze, zapasowa dętka i zestaw do łatania koła. W niektórych sytuacjach te drobne narzędzia mogą uratować całą wyprawę! Dla bezpieczeństwa należy też obowiązkowo mieć ze sobą kask oraz kamizelkę odblaskową.

Przygotuj rower do planowanej trasy!

Niezwykle istotne jest przygotowanie techniczne roweru do pokonywanej trasy. Jakich korków nie można pominąć?

  • Pierwszy krok to sprawdzenie powietrza w oponach.
  • Ważne jest też skontrolowanie działania hamulców oraz przerzutek.
  • Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, niezbędne jest poprawne działanie oświetlenia rowerowego.
  • Łańcuch należy nasmarować.
  • Bezpieczeństwo może zwiększyć zainstalowanie dzwonka i lusterek – w szczególności planując poruszanie się po drogach, na których ma miejsce intensywny ruch samochodowy.

Warto przynajmniej raz w roku zaprowadzić rower do profesjonalnego serwisu, w którym odbędzie się przegląd sprzętu, a specjaliści naprawią ewentualne usterki.

Dziecko lub zwierzę na wycieczce rowerowej

Wycieczki rowerowe są najprzyjemniejsze w dużym gronie! Wybierając się na wyjazd całą rodziną, należy zatroszczyć się o komfort najmłodszych członków rodziny. Jeszcze do niedawna królowały specjalne krzesełka montowane na bagażniku. Coraz częściej jednak można spotkać zadaszone przyczepki, które są dla pociechy zdecydowanie wygodniejsze! Co ciekawe, można przewozić w nich również zwierzęta. Niektórzy czworonożni członkowie rodziny uwielbiają wyprawy rowerowe i wraz ze swoimi właścicielami zwiedzają przeróżne polskie zakątki. Decydując się na zabranie ze sobą dzieci lub czworonogów należy zadbać o ich komfort. Jeżeli wycieczka ma być kilkudniowa, lepiej zrezygnować ze spania np. na polu namiotowym, na rzecz hotelu. Z pewnością będzie to przyjemniejsze dla wszystkich uczestników wyprawy. Całą sytuację ułatwi chociażby wygodne łóżko – które można znaleźć m.in. na https://abcsnu.pl/ – a także dostęp do śniadania. Również takie prozaiczne rzeczy jak prywatna łazienka czy aneks kuchenny mogą okazać się zbawienne!

Wycieczki rowerowe to doskonała aktywność dla całej rodziny. Należy jednak dobrze się do nich przygotować. Kluczowe jest m.in. wybranie odpowiedniej trasy, przygotowanie roweru pod względem technicznym i przemyślane spakowanie bagażu. Warto pamiętać, że na trasie najważniejsze jest bezpieczeństwo i to o nie należy przede wszystkim dbać!