Zwierzęta domowe towarzyszą ludziom od wieków. Początkowo były wykorzystywane głównie do pracy, jednak z czasem zaczęto uznawać je za ważnych członków rodziny. W jaki sposób kontakt ze zwierzętami może wpływać na zdrowie psychiczne?
Dlaczego warto mieć zwierzęta?
Zwierzęta są doskonałymi przyjaciółmi. Potwierdzają to liczne badania naukowe, które wskazują na faktyczne istnienie korelacji między zdrowiem psychicznym, a kontaktem ze zwierzętami. Co można zyskać dzięki życiu z czworonożnym członkiem rodziny?
- Redukcja stresu — kontakt ze zwierzętami może być źródłem odczuwania miłości i empatii. Większość osób potrafi w towarzystwie zwierzaka się zrelaksować, a wydzielająca się oksytocyna łagodzi stres. Jest to efekt gwarantowany przez kontakt z praktycznie każdym zwierzęciem.
- Poprawa kondycji — konieczność codziennych spacerów z psem może zagwarantować znaczne przekroczenie dziennej, zalecanej dawki ruchu. Tym samym właściciele psów są mniej narażeni na rozwój różnorodnych chorób.
- Pomoc w terapii zaburzeń nastroju — opieka nad zwierzakiem wymaga podejmowania aktywności i wzmacnia poczucie autonomii. Dzięki temu pełni ważną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych.
- Zapobieganie alergiom — dzieci, które od pierwszych miesięcy życia były narażone na kontakt ze zwierzętami, są mniej narażone na zmaganie się z alergiami i astmą w późniejszych latach życia.
- Zmniejszenie poczucia samotności — zwierzak może być dla wielu osób nieocenionym towarzyszem. Osoby mieszkające samotnie mogą znacznie podnieść swój komfort życia dzięki przygarnięciu zwierzaka. Wiele osób z tego powodu ceni sobie też spanie z pupilem w łóżku. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy jest to dobry pomysł, koniecznie odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/60_zwierzak-w-lozku—dobry-czy-zly-pomysl.
Hipoterapia — zastosowanie i korzyści
Jedną z wyjątkowych form zooterapii jest hipoterapia. Są to zajęcia przeprowadzane w towarzystwie koni, w których mogą brać zarówno dorośli, jak i dzieci. Jakie wskazania sugerują zasadność skierowania danej osoby na psychoterapię? Są to głównie niepełnosprawności intelektualnej, problemy po przebytych udarach mózgu, stwardnienie rozsiane, schorzenia układu mięśniowego i porażenie mózgowe. Jednak szereg osób, które mogą poprawić swój dobrostan poprzez korzystanie z hipoterapii to pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń psychicznych. Efekty, które są rzetelnie potwierdzone, to m.in. zwiększenie poczucia własnej wartości, poprawa umiejętności społecznych i łatwość wchodzenia w interakcje z innymi, wyciszenie i ogólna poprawa samopoczucia. Konie są zwierzętami, które błyskawicznie przejmują emocje od pracującego z nimi człowieka. Dlatego są doskonałymi nauczycielami regulowania emocji. Konieczne jest bowiem wyważone i spokojne zachowanie w ich obecności, a każde napięcie i irytacja zostaną przez zwierzę wyraźnie odzwierciedlone. Jazda konna podjęta przez niektóre osoby w celach terapeutycznych często przeradza się później w hobby. Wiąże się wtedy z regularną aktywnością fizyczną, kształtowaniem nawyków i z poczuciem sprawczości związanym z koniecznością systematycznego wykonywania określonych obowiązków.
Zooterapia w leczeniu psychiatrycznym
Towarzystwo zwierząt sprzyja tworzeniu atmosfery wyciszenia i relaksu. Dzięki temu zooterapia dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń afektywnych. Większość pacjentów wskazuje na zmniejszenie poziomu lęku i widoczną poprawę nastroju. Dodatkowo niektóre osoby zyskują większą wiarę we własne możliwości. Warto jednak mieć na uwadze to, że pozytywne efekty takiej terapii mogą być osiągane już po ustąpieniu ostrej fazy choroby. Dlatego podstawową formą pomocy dla osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne, jest kontakt z psychiatrą i psychoterapeutą. Zooterapia może być drugoplanową formą leczenia. Potwierdzona poprawa dotyczy osób zmagających się z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami lękowymi i psychotycznymi. Nie wykazano jednak jednoznacznego związku między leczeniem uzależnień i zaburzeń osobowości.
Zwierzęta w terapii schorzeń geriatrycznych
Osoby starsze — a w szczególności te, które przebywają w domach opieki, z dala od rodziny i swoich bliskich — z reguły cierpią na otępienie i zaburzenia nastroju. Dzięki kontaktowi zwierząt z seniorami zaczynają oni zdecydowanie lepiej funkcjonować w społeczności i stają się mniej drażliwi. Osoba starsza, która musi dbać o zaspokajanie potrzeb czworonoga, może stworzyć rutynę dnia, która umożliwi łatwiejsze dbanie o własne potrzeby. W tym obszarze ogromne znaczenie ma zmniejszenie uczucia samotności, a także to, że regularne przebywanie w towarzystwie zwierzaka może dobroczynnie wpływać na minimalizację dolegliwości somatycznych.
Nie tylko zdrowie psychiczne, ale również fizyczne!
Jednoznacznie można stwierdzić, że zwierzęta dobroczynnie wpływają na stan zdrowia psychicznego osób znajdujących się w różnorodnych sytuacjach życiowych. A w jaki sposób oddziałują one na zdrowie fizyczne? Jedną z korzyści jest m.in. łatwiejsze zasypianie. W szczególności osoby śpiące ze swoim zwierzakiem w łóżku z wygodnym materacem — takim jak jeden z modeli dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200 – mogą cieszyć się głębszym i nieprzerwanym wypoczynkiem w nocy. Jakie inne sfery funkcjonowania fizycznego mogą skorzystać na kontaktach ze zwierzętami?
- Układ sercowo naczyniowy — kontakt z psem obniża ciśnienie, tętno, poziom cholesterolu i trójglicerydów. Co ciekawe, niektóre osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą osiągnąć większe obniżenie ciśnienia dzięki kontaktowi ze zwierzakiem, niż poprzez przyjęcie środka farmakologicznego.
- Układ immunologiczny — kontakt z czworonogiem we wczesnym dzieciństwie zmniejsza wrażliwość na alergeny w późniejszym wieku. Tym samym dzieci z grup ryzyka są mniej narażone na choroby o podłożu alergologicznym.
- Układ hormonalny — spacer, czy zabawa ze zwierzakiem, to aktywności podnoszące poziom oksytocyny i kortyzolu.
- Rozwój dzieci — korzyścią jest nie tylko wskazany powyżej rozwój układu immunologicznego, ale również mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi. Dotyczy to sytuacji, w której w domu znajduje się pies regularnie wyprowadzany na spacery.
- Aktywność fizyczna — posiadanie psa czy konia wiąże się z dużą ilością aktywności fizycznej. Tym samym znacznie poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, krążeniowego, a także całego układu ruchu. Wiele osób podkreśla też zmniejszenie ryzyka wystąpienia bólu pleców.
Zdrowie psychiczne jest ogromną wartością, a problemy w jego zakresie są niezwykle powszechne w dzisiejszym społeczeństwie. Badacze nieustannie poszukują skutecznych metod leczenia zaburzeń psychicznych, gdyż farmakologia i psychoterapia nie zawsze są w stanie zapewnić każdemu pacjentowi trwałą remisję. Kontakt ze zwierzętami wykazuje dobroczynne oddziaływanie na zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój, zwiększa poczucie sprawczości, dodaje energii i motywacji do działania.