Okres nastoletni może być ciężki zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dla obu stron ten czas wiąże się z nowymi wyzwaniami i doświadczeniami. Jak dobrze sobie z tym poradzić? Bardzo ważnym elementem będzie wsparcie rozwoju emocjonalnego nastolatka. Dowiedz się, na czym to polega!

Zachowania nastolatka

Mimo że każdy dorosły człowiek był kiedyś nastolatkiem, nie zawsze znajduje zrozumienia dla zachowania osób w tym wieku. Nie można bowiem ukryć, że nastolatkowie mają szczególny sposób bycia. Można zauważyć u nich między innymi:

  • huśtawkę nastrojów,
  • podważanie autorytetów,
  • skłonność do dyskutowania,
  • zmianę wartości,
  • trudność z podejmowaniem decyzji,
  • wysoką wrażliwość,
  • niska pewność siebie,
  • skłonność do ryzyka,
  • lekkomyślność.

Te wszystkie elementy sprawiają, że może być nam ciężej dogadać się z nastolatkiem niż na przykład z osobą dorosłą. Nie oznacza to, że nie warto próbować – dotarcie do młodzieży jest jak najbardziej możliwe, należy jedynie wiedzieć, jak odpowiednio to zrobić. Weźmy poprawkę na ich zachowanie i pamiętajmy o tym, że często nie jest to coś, co potrafią kontrolować. Wykażmy zrozumienie i nie traktujmy ich lekceważąco. Możemy też spróbować dowiedzieć się, z czego wynikają ich działania.

Rozwój nastolatka

Jak wspierać rozwój emocjonalny nastolatka?Okazuje się, że rozwój nastolatka jest znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłoby nam się wydawać. To bardzo złożony proces, który trwa odpowiednią ilość czasu. Zmiany zaczynają się wraz z początkiem dorastania, czyli mniej więcej w wieku 11 lub 12 lat. Dla rodziców zdziwieniem może być fakt, że dla pociechy, która w ciągu okresu dziecięcego zdążyła zdobyć cenne umiejętności i stać się prawie samodzielna, niektóre czynności znowu stają się trudne. W tym czasie często zdarza się, że dzieci mają problem z zapamiętywaniem informacji lub wywiązywaniem się ze swoich obowiązków. Nierzadko też wyzwaniem będzie dla nich szybkie podjęcie decyzji. W późniejszym okresie bardzo ważna dla nastolatków staje się akceptacja przez rówieśników. Mogą oni robić różne rzeczy, nawet niezbyt mądre, aby przypodobać się innym. Warto zwrócić też uwagę na to, że często mogą być to ryzykowne zachowania, jako że nastolatkowie mają do nich skłonność. Rodzice powinni zachować szczególną uwagę. Te niecodzienne zmiany biorą się z tego, iż mózg dorastającej osoby intensywnie się zmienia. Następuje jego zupełna przebudowa, podobna do tej, którą doświadczają małe dzieci. Co ciekawe, kora mózgowa, odpowiedzialna między innymi za myślenie abstrakcyjne, czy przewidywanie zdarzeń, ciągle jest zupełnie nierozwinięta. Wraz z innymi częściami mózgu rozwija się aż do 25 roku życia, kiedy to okres dojrzewania się kończy.

Jak wspierać nastolatka?

Widzimy, że okres nastoletni wcale nie jest łatwy. Aby młody człowiek mógł skutecznie poradzić sobie z tymi wyzwaniami, potrzebuje wsparcia. Najważniejsze będzie oczywiście wsparcie rodziców, których zadaniem jest stworzenie komfortowej, bezpiecznej przestrzeni, w której dziecko będzie czuło się dobrze. W jaki sposób można o to zadbać? Pamiętajmy o tym, że każda relacja, w tym między rodzicem a dzieckiem, powinna opierać się na wzajemnym szacunku. To podstawa, od której należy zacząć budowanie dalszych więzi. Jeśli nastolatek będzie szanował nas, a my jego, mamy większe szanse na to, że posłucha naszych rad i poleceń. Rodzice mogą pokazać, że traktują swoje dziecko na poważnie na przykład podczas rozmowy – bardzo ważne będzie wtedy jego uważne wysłuchanie, nieumniejszanie i okazanie zrozumienia. Nastolatek ma potrzebę bycia wysłuchanym, co rodzice powinni zapewnić. Rozmowa to wspaniała okazja do tego, aby słowami okazać wsparcie. Dzięki temu dziecko nie będzie miało poczucia, że zostało samo ze swoimi problemami. Nauczy się też wyrażać swoje uczucia i zwątpienia, co będzie ważne dla jego rozwoju emocjonalnego.

Kolejny istotny czynnik to budowanie pewności siebie. Dzieci w tym wieku mogą mieć kłopoty z własnym poczuciem wartości. Nierzadko przyrównują się do innych i postrzegają jako gorsi. Osoby starsze powinny umacniać ich w wierze w siebie, na przykład poprzez chwalenie i wsparcie w rozwijaniu umiejętności. Warto stworzyć takie otoczenie, w którym nastolatek nie będzie bał się próbować nowych rzeczy. To okaże się kluczowe w przyszłości, jako że zrozumie, że zawsze warto poszerzać swoje horyzonty. Nie można ukryć, że młodzież często doświadcza silnych emocji. Nierzadko są one negatywne, tak jak na przykład złość czy zirytowanie. Rodzic musi nauczyć nastolatka, jak w zdrowy sposób sobie z nimi radzić. Dziecko nie powinno ani wpadać w szał, ani też zamykać się w sobie ze swoimi uczuciami.

Komfort nie tylko psychiczny

W okresie nastoletnim dziecko rozwija się nie tylko psychicznie i emocjonalnie, ale i fizycznie. Jego ciało się zmienia, tak samo, jak jego potrzeby. Warto pamiętać o tym w przypadku wypoczynku – dla nastolatka jego stare, dziecięce łóżko może już nie być odpowiednie. Należy wtedy zainwestować w nowy model materaca, jako że prawidłowa powierzchnia snu jest kluczowa do bezproblemowego zaśnięcia. Sen z kolei jest potrzebny do prawidłowego rozwoju, należy więc o to zadbać. W znalezienie pasującego rozmiaru bardzo przydatny okaże się artykuł na temat dostępnych wielkości materacy https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/185_materac-dla-nastolatka-jaki-rozmiar-warto-wybrac, za to sam produkt znajdziemy już na stronie https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200.

Nastoletni okres rządzi się swoimi prawami. Są rzeczy, o które rodzice powinni wówczas szczególnie zadbać. Będzie to między innymi zapewnienie wsparcia i przestrzeni dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego nastolatka.