To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ból kręgosłupa to powszechny problem współczesnych czasów. Często wynika on z nieodpowiedniego stylu życia, a w szczególności z pracy siedzącej. Te dwa aspekty mogą prowadzić do zwyrodnień, przykurczy mięśni oraz wielu innych dolegliwości związanych nie tylko z kręgosłupem, ale również z miednicą, obręczą barkową czy szyją. Aby więc zminimalizować ryzyko bólu oraz lepiej zadbać o zdrowie, warto zmienić swoje nawyki lub podjąć się regularnych ćwiczeń, które poprawią jakość Twojego życia. Chcesz je poznać? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Jak wspierać kręgosłup przy siedzącym trybie pracy?

Większość z nas docenia pracę przy biurku, która nie wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Jednakże taki styl życia także może znacząco wpływać na stan zdrowia. W rzeczywistości wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu wcale nie jest korzystne dla naszej kondycji, a wręcz przeciwnie — może prowadzić do odczuwania bólu kości oraz mięśni. Szczególne ryzyko dotyczy kręgosłupa, dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo go wspierać, aby uniknąć uczucia dyskomfortu. Po pierwsze, staraj się w miarę możliwości odchodzić od komputera. Jeśli charakter Twojej pracy umożliwia Ci wykonywanie obowiązków w pozycji stojącej, skorzystaj z tej alternatywy przynajmniej raz w ciągu godziny. W tym czasie możesz przygotować sobie napój czy wykonać ważny telefon. Staraj się również zmieniać pozycję podczas pracy. Najgorsze bowiem, co możesz zrobić dla swojego ciała, to tkwić w nieruchomej pozycji przez dłuższy czas. Zmieniaj zatem położenie swoich nóg, rąk czy kąt odchylenia podczas pracy przy biurku. A co najważniejsze — sprawdź, czy Twoje stanowisko jest odpowiednio dostosowane. Istotną rolę odgrywa tutaj ergonomiczne krzesło. W większości przypadków to właśnie niewygodne siedzenie odpowiada za ból kręgosłupa po wielogodzinnej pracy przy biurku. Fotel musi być zatem właściwie wyprofilowany, a poza tym umożliwiać dostosowanie do indywidualnych wymiarów oraz aktualnej pozycji. Ważna jest również wysokość monitora czy położenie klawiatury. Natomiast poza odpowiednimi nawykami w czasie pracy, warto także zadbać o regularne treningi wzmacniające oraz rozciągające kręgosłup. Wiele z nich można wykonać nawet podczas pracy czy przerwy!

Ćwiczenia na kręgosłup bez wstawania od biurka

Istotną kwestią dla siedzącego trybu życia powinno być systematyczne rozruszanie zesztywniałych mięśni. W ten sposób można uniknąć dokuczliwego bólu kręgosłupa po całym dniu pracy. Z pomocą przychodzą proste ćwiczenia, które będziesz w stanie wykonać nawet bez wstawania od biurka! Co zatem możesz zrobić?

Jak wspierać kręgosłupPierwsze ćwiczenie polega na tym, aby usiąść wyprostowanym za biurkiem, a następnie napiąć mięśnie brzucha i wykonać kilka skłonów w dół (w taki sposób, jak byśmy sięgali za czymś, co leży na podłodze). Tego typu ćwiczenie warto wykonać kilka razy na jedną i na drugą stronę. Innym rozwiązaniem będzie przechylenie swojej głowy w prawo i przetrzymanie jej w tej pozycji przez kilka sekund. Tę samą czynność wykonujemy na lewą stronę, a następnie na w przód, aby móc rozluźnić odcinek szyjny kręgosłupa. Trzecie ćwiczenie polega na złączeniu rąk za głową w podobny sposób jak do wykonywania brzuszków. Potem otwieramy ramiona i przechylamy się w lewo, później na prawo, wytrzymując w tej pozycji kilka sekund oraz rozciągając swój kręgosłup. Innym ćwiczeniem jest zaplecenie rąk za plecami, a następnie pochylenie się, unosząc równocześnie złączone ręce w górę aż do momentu, w którym odczujemy dyskomfort. Warto wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, a następnie wrócić do stanu wyjściowego.

Ćwiczenia na kręgosłup w domu

Poza ćwiczeniami wykonywanymi w miejscu pracy możesz zdecydować się na nieco więcej ruchu po powrocie do domu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie forma sportu poprawiająca naszą wydolność, taka jak bieganie, pływanie czy nawet siłownia. Jednakże świetnym sposobem na rozluźnienie oraz wzmocnienie kręgosłupa będą również pojedyncze ćwiczenia. Jeśli chcesz odciążyć swój odcinek lędźwiowy, połóż się na plecach na twardym podłożu, ugnij nogi w kolanach, napnij dolne mięśnie brzucha oraz pośladków, a następnie wypchnij biodra lekko w górę. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, a następnie opuść biodra. Ćwiczenie powtórz 14 razy. Pamiętaj jednak o tym, aby ręce były położone wzdłuż ciała! Natomiast chcąc pozbyć się bólu kręgosłupa w zakresie barków oraz ramion, warto skorzystać z tego ćwiczenia: przyjmij pozycję leżącą na plecach, ugnij nogi w kolanach, a następnie weź głęboki wdech, w trakcie którego pociągnij barku ku uszom. Wraz z wydechem obciągnij barki w dół. Ćwiczenie powtórz 8 razy. Warto jednak nie zapominać o regularności wykonywania powyższych ćwiczeń, dzięki czemu z pewnością szybko pozbędziesz się uczucia dyskomfortu w czasie pracy.

Inne nawyki eliminujące ból kręgosłupa

Czy wiesz, że na zdrowie Twojego kręgosłupa ma wpływ nie tylko siedzący tryb życia? Warto zatem zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą powodować odczuwanie bólu w plecach. Czasem może on wynikać z wrodzonej wady czy nieodwracalnego urazu, któremu nie jesteśmy w stanie zaradzić. Jednakże w wielu innych przypadkach powinna pomóc zmiana naszych codziennych nawyków. Przede wszystkim powinniśmy zawsze przyjmować dobrą postawę. Zwróć zatem uwagę na to, czy się nie garbisz, nie tylko w pracy, ale także podczas wykonywania innych czynności. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup korektora postawy, który pozwoli Ci trzymać plecy w prostej pozycji. Poza tym pamiętaj również o zdrowym odżywianiu. Nie jest to zbyt oczywista kwestia, a w rzeczywistości może mieć ona wpływ na stan naszego kręgosłupa. Istotne jest także to, w jaki sposób wypoczywasz. Być może źródło Twojego problemu leży w źle dopasowanym materacu. Dlatego też warto zdecydować się na zakup produktu, który umożliwi Ci wygodny oraz bezpieczny wypoczynek. Na tej stronie https://sennamaterace.pl z pewnością znajdziesz dla siebie materac dopasowany do Twoich potrzeb. Natomiast materac znajdujący się pod tym linkiem https://hilding.pl/produkt/materace-termoelastyczne/hilding-rumba/ także może stanowić doskonałe rozwiązanie dla bolącego kręgosłupa. Nie zapominaj również o tym, aby zwracać uwagę na to, w jaki sposób podnosisz ciężkie rzeczy. Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów może mieć bowiem katastrofalne skutki dla Twoich pleców.

Warto wiedzieć, jak dbać o zdrowie swojego kręgosłupa, aby móc długo cieszyć się sprawną kondycją. Powyżej wymienione wskazówki, nawyki oraz ćwiczenia z pewnością pozwolą szybko uporać się z dokuczliwym bólem. Jeśli jednak uważasz, że podane informacje nie są dla Ciebie wystarczające, pod tym linkiem http://materac-ortopedyczny.pl/ znajdziesz więcej porad dotyczących utrzymania kręgosłupa w świetnej kondycji.

Materiał partnera >sennamaterace.pl