Biznes rodzinny wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, które stanowi unikatowe połączenie więzi rodzinnych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Choć może to być satysfakcjonujące i owocne przedsięwzięcie, towarzyszą mu zarówno zalety, jak i wady i nie w każdym przypadku zagwarantuje świetne rezultaty. W poniższym artykule omówimy najważniejsze aspekty biznesu rodzinnego, analizując zarówno korzyści, jak i potencjalne trudności związane z takim przedsięwzięciem.
Silne więzi rodzinne
Jednym z największych atutów biznesu rodzinnego są silne więzi pomiędzy członkami rodziny. Każdy się wzajemnie dobrze zna, ufa sobie, a także posiada świadomość dotyczącą umiejętności i ewentualnych słabości innych osób. Wspólna praca nad projektem gospodarczym może więc pogłębiać relacje oraz wzmacniać zaufanie pomiędzy członkami rodziny. Poza tym biznes rodzinny pozwala na spędzanie więcej czasu ze swoimi bliskimi, co w przypadku innych rodzin nie jest zbyt możliwe ze względu na rozbieżność zawodów i innych aktywności. Członkowie mogą zatem pozostać w stałym kontakcie i nie odczuwają samotności.
Wspólna wizja i cele
Członkowie rodziny często posiadają takie same przekonania, cele i wyznają podobne wartości, dzięki czemu łatwiej zdefiniować wspólną wizję dla firmy oraz skoncentrować się na osiąganiu wspólnych celów. To też łatwiejszy start na rynku, jeśli działalność dopiero wchodzi w życie. Promocja działalności stanowi tutaj najmniejszy problem, gdyż grono potencjalnych klientów zdecydowanie się zwiększa.
Elastyczność i dostosowywanie się
Biznes rodzinny może być bardziej elastyczny w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają szybkiego reagowania. Członkowie rodziny mogą też łatwiej się dostosować do zmian w otoczeniu biznesowym. Poza tym w przypadku biznesu rodzinnego można przymknąć oko na więcej problemów czy trudności. Łatwiej „zaklepać” sobie tutaj urlop, a w razie ewentualnego niepowodzenia nie trzeba się bać reakcji szefa. Rodzina zna siebie doskonale i jeśli zajdzie taka potrzeba, to również wyręczy siebie nawzajem.
Długoletniość
Biznesy rodzinne często kierują się myśleniem o długoterminowej perspektywie. Jeśli działalność funkcjonuje z powodzeniem, zazwyczaj przejmują ją kolejne pokolenia, dzięki czemu zabezpieczają one przyszłość przedsiębiorstwa. Długoletniość firmy to też praca nad jej jeszcze lepszym wizerunkiem i gromadzeniem kapitału.
Ryzyko konfliktów rodzinnych
Niestety biznes rodzinny posiada też wady i wiąże się z nim pewne ryzyko. Warto zauważyć, że jakkolwiek firma rodzinna może wzmacniać więzi rodzinne, to może również prowadzić do konfliktów. Nierzadko występują różnice w podejściu do zarządzania firmą, które powodują napięcia pomiędzy członkami rodziny. Często okazuje się także, że każdy z nas ma zupełnie inne priorytety, a długotrwałe przebywanie ze swoimi bliskimi również mocno odbija się na naszym samopoczuciu. Jeśli dochodzi do jakichkolwiek konfliktów, firma nie ma, w jaki sposób zaowocować i osiągnąć sukcesu. Niedogodności oraz kłótnie oznaczają bowiem brak szczerej współpracy, oraz zaangażowania do przedsięwzięcia.
Trudności w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego
W biznesie rodzinnym granice pomiędzy życiem osobistym a zawodowym często się zacierają. Jest to spowodowane stałym kontaktem z bliskimi, a w czasie wolnym od pracy nie potrafimy rozmawiać na inne tematy niż zarządzanie firmą. Każdy dzień jest tak naprawdę wypełniony obowiązkami, zwłaszcza jeśli biznes tworzą osoby, które wspólnie mieszkają. W rzeczywistości okazujemy mniej troski poszczególnym członkom rodziny, gdyż wspólny czas przeznaczamy wyłącznie na pracę i zawodowe rozmowy.
W czasie wolnym nie należy jednak zaniedbywać zdrowego snu! Warto więc wyposażyć się w wygodny materac, miękką poduszkę i puszystą kołdrą, które zapewnią nam doskonały komfort. Wypróbuj modelu Hilding Melody lub innego wśród znajdujących się na tej stronie: www.hilding.pl.
Brak obiektywizmu
W biznesie rodzinnym może być trudno zachować obiektywizm w podejmowaniu decyzji biznesowych. Emocje i więzi rodzinne mogą wpływać na wybory, co nie zawsze jest korzystne dla rozwoju firmy. Często też powierzamy odpowiedzialność jednej osobie ze względu na pełne zaufanie. Jednak z drugiej strony możemy też bać się wyrazić własną opinię, ponieważ odbije się to na naszych stosunkach prywatnych z pozostałymi członkami rodziny. Ponadto kierujemy się tutaj wspólnymi przekonaniami i wartościami, które dla klientów niekoniecznie są istotne.
Brak profesjonalizmu
Pomysł na założenie biznesu rodzinnego pada zazwyczaj ze strony jednej osoby, która jest obeznana w danej dziedzinie, a może nawet posiada na jej temat pewne wykształcenie. Reszta rodziny nie jest jednak w tej sytuacji profesjonalistami i też nie ma pojęcia o zarządzaniu i kierowaniu firmą. Brak takiego doświadczenia i wiedzy może przekładać się na niepowodzenie biznesu. To poważna przeszkoda, którą trzeba wziąć pod uwagę przed założeniem rodzinnej działalności.
Podsumowując, biznes rodzinny to fascynujące przedsięwzięcie, które może przynieść wiele satysfakcji i sukcesów. Jednakże, aby odnieść sukces, konieczne jest świadome rozważenie zarówno zalet, jak i wad związanych z taką formą działalności gospodarczej. Ważne jest, aby w biznesie rodzinnym dbać o komunikację, szanować różnice i rozwijać umiejętność oddzielania życia zawodowego od prywatnego. Dzięki tym staraniom biznes rodzinny może stać się trwałą i udaną inicjatywą, przynoszącą korzyści zarówno dla rodziny, jak i dla samej firmy.