Każde dziecko, które przechodzi na dietę z pokarmami stałymi, w bardzo krótkim czasie poznaje mnóstwo nowych smaków, które mogą mu odpowiadać lub kompletnie nie. Dla rodziców jest to bardzo stresujący moment w rodzicielstwie, ponieważ niektóre maluszki są bardzo wybredne i trudno będzie im przygotowywać posiłki, którymi naprawdę się najedzą. Tutaj należy wspomnieć, że przy wprowadzaniu nowych smaków do jadłospisu maluszka, trzeba mieć na uwadze, aby produkty te były świeże i pełne witamin oraz innych potrzebnych składników. Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jakie zdrowe nawyki żywieniowe każdy rodzic powinien wprowadzić w życiu swojego dziecka? Tego i wielu innych ciekawostek dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury!

Co to znaczy zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie polega na jedzeniu pokarmów ze wszystkich grup produktów w odpowiednich ilościach, tak aby dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych. Dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta zapewni dziecku dużo energii, która potrzebna jest do prawidłowego rozwoju i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Zdrowa dieta powinna przede wszystkim zawierać dania przygotowywane od podstaw z jak najmniejszej ilości przetworzonych produktów. Warto postawić na świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe, pełnoziarniste, nabiał, jaja oraz rośliny strączkowe, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość błonnika. Ten z kolei doskonale wpłynie na działanie układu wydalniczego. Nie można oczywiście zapomnieć o odpowiedniej ilości i jakości mięsa, ryb, orzechów oraz innych zdrowych tłuszczach. Każda z tych grup produktów dostarcza organizmowi innych składników odżywczych, a wszystkie z nich tworzą idealną całość. Oczywiście dietę dla dziecka należy komponować w odpowiedniej ilości, łącznie z liczeniem kalorii i ilością makroskładników, czyli białka, węglowodanów i tłuszczy. Każdy dzień dziecko powinno zaczynać od pełnowartościowego śniadania, które powinno mieć przede wszystkim białko, węglowodany oraz witaminy, dlatego najlepszym wyborem będą produkty takie jak: nabiał, np. jajka, pełnoziarniste pieczywo oraz świeże warzywa, np. ogórka czy pomidora. Zdrowe odżywianie zmusza nas do planowania posiłków, abyśmy mieli pewność, że składników na pewno wystarczy do wszystkich przygotowywanych dań. Jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, to nie chodzi tylko o to, co dziecko je, ale również o to, w jaki sposób spożywa dane posiłki. Ważne jest, aby maluch podczas jedzenia siedział prosto przy stole lub w specjalnym krzesełku do karmienia, jeśli jest jeszcze bardzo małe. Od samego początku należy z dzieckiem ćwiczyć nawyk uważności podczas jedzenia, czyli skupianie się tylko na spożywanym posiłku. Podczas jedzenia dziecko nie powinno oglądać telewizji czy grać w gry, tylko skupić się na spokojnym przeżuwaniu kolejnych kęsów. Maluch powinien mieć również szansę na lepsze poznanie zapachu, wyglądu i konsystencji danego produktu, czy całego dania.

Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieciDlaczego każdy człowiek powinien zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie chroni przede wszystkim nasze zdrowie i pomaga zapobiegać wielu chorobom. Właściwa i zdrowa dieta umożliwia najlepsze funkcjonowanie organizmu i zaspokaja nasze bieżące podstawowe potrzeby fizjologiczne. Dzięki zdrowej diecie zmniejsza się prawdopodobieństwa pojawienia się cukrzycy, otyłości, a nawet niektórych rodzajów nowotworów. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to zdrowa dieta może pozytywnie wpłynąć na napady złości, wahania nastrojów oraz apatię. Nie każdy wie o tym, że dobrze zbilansowana dieta wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu!

Jakie zdrowe nawyki żywieniowe wprowadzić w życie swojego dziecka?

Zdrowe nawyki żywieniowe powinny być wprowadzane bardzo wcześnie, aby dziecko mogło szybko się do nich przyzwyczaić i aby stały się one jego codziennością. Jakie zdrowe nawyki żywieniowe koniecznie musisz wprowadzić w życie swojej pociechy?

  • 4-5 posiłków dziennie – zarówno osoba dorosła, jak i dziecko powinno codziennie zjadać 4-5 posiłków. Zapewnia to zbilansowaną dietę, a dodatkowo taka ilość dań sprawia, że okres między posiłkami jest krótki. Taka ilość posiłków dziennie sprawi, że Twoje dziecko bardzo rzadko będzie chciało dodatkowe przekąski, które zazwyczaj są bardzo niezdrowe.
  • codzienne jedzenie śniadania – nie bez powodu powszechnie uważa się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Zapewnia on nam energię i możemy bez problemów pracować czy wykonywać inne obowiązki od samego rana. Podobnie jest z dziećmi – jeśli zjedzą rano śniadanie, to będą miały siły na zabawę oraz naukę w szkole.
  • jedzenie w spokoju – jak już wcześniej wspomnieliśmy, jedzenie posiłków przez dziecko powinno odbywać się w przyjemnej atmosferze, gdzie maluch będzie mógł spokojnie zjeść cały posiłek. Dziecko nie powinno jeść i jednocześnie oglądać bajkę czy grać w grę na telefonie.
  • jedzenie w rodzinnym gronie – podczas wspólnych posiłków można zaplanować następne dania, które będą odpowiadać wszystkim członkom rodziny. Pamiętaj, aby w te rozmowy włączyć również dzieci, ponieważ one także są ważnymi osobami w waszej rodzinie!
  • zachęcanie dzieci do próbowania – w okresie dzieciństwa bardzo ważne jest próbowanie nowych rzeczy, dlatego zachęcaj swoje maluchy do testowania nowych produktów. Możesz im to ułatwić, proponując do wyboru 2-3 różne składniki, które później użyjesz do stworzenia pysznego dania!

Pamiętaj, aby posiłki dla dzieci miały odpowiednią wielkość oraz zachęcaj maluchy do picia dużej ilości wody. W życiu każdego malucha również bardzo istotny jest zdrowy sen. Zapewnić go może idealnie dobrany materac, który będzie doskonale dopasowany do potrzeb i preferencji dziecka. My szczególnie polecamy Hilding Dobranocka, który jest materacem piankowym wykonanym z profilowanej pianki Flexifoam. Cała powierzchnia jest bardzo wygodna, a dziecko doskonale na niej odpoczywa. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o różnych materacach marki Hilding, to koniecznie odwiedź tę stronę – https://hilding.pl/. Serdecznie zapraszamy!