Jeździectwo to piękny sport, który ma wielu miłośników. Różne dyscypliny – uprawiane zarówno na amatorskim, jak i profesjonalnym poziomie – wiążą się jednak z obciążeniami układu ruchu. Najczęściej występujące są m.in. schorzenia kręgosłupa. Czym są spowodowane? O jakich zasadach pamiętać podczas treningu, aby uniknąć bólu pleców?

Dosiad jeźdźca – jakie znaczenie ma postawa?

Ciało jeźdźca jest poddawane oddziaływaniu różnorodnych sił. Biomechanika ruchu konia w stępie, kłusie i galopie ma swoją specyfikę i wymaga prawidłowego działania różnych partii mięśniowych. Szczególne znaczenie ma miednica. Jej zadaniem jest stabilizowanie sylwetki po obu stronach i równomierne rozłożenie ciężaru. Wypracowanie symetrycznej postawy stanowi podstawę pracy nad rozluźnieniem podczas jazdy, a także wzmocnieniem najważniejszych mięśni. Nieprawidłowy dosiad może wiązać się z bólem w szczególności w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego. Nieprawidłowości wynikają z reguły z nadmiernej sztywności. Jeśli ciało nie podąża płynnie za ruchem konia, mięśnie pozostają ciągle napięte. Regularne narażenie układu mięśniowo-szkieletowego na takie obciążenia może prowadzić do nieprzyjemnych kontuzji, a także do pogłębiania wad postawy. Ważne jest to, aby mięśnie mogły rozluźnić się przynajmniej po treningu. Dlatego warto kupić wygodny materac – najlepiej z oferty renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl. Dzięki temu ciało uzyska wsparcie aż na ⅓ doby, a układ mięśniowy odpocznie i nabierze sił na kolejne treningi.

Jaka dyscyplina jest najbardziej urazowa?

Jazda konna to sport, który wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Może korzystnie wpływać na zdrowie fizyczne, a bliskość natury poprawia psychiczne samopoczucie wielu osób. Jednak jest to aktywność, która znajduje się w czołówce urazowych sportów. Jaka jest charakterystyka poszczególnych, najpopularniejszych dyscyplin i które z nich w największym stopniu narażają kręgosłup na urazy?

  • Ból kręgosłupa w różnych dyscyplinach jeździeckich - jak trenować, aby go uniknąć?Rekreacja – osoby jeżdżące rekreacyjnie są silnie narażone na ból kręgosłupa ze względu na wiele nieprawidłowości w dosiadzie. Usztywnienie ciała sprawia, że plecy ulegają silnym przeciążeniom. Ważne jest więc pracowanie nad prawidłową techniką jazdy od samego początku. Rekreacja wiąże się też z dużą liczbą upadków. Brak doświadczenia skutkuje problemem w przewidywaniu zachowań zwierzęcia, który często jest przyczyną wypadków.
  • Ujeżdżenie – to stosunkowo bezpieczna dyscyplina. Wynika to m.in. z tego, że jeźdźcy przykładają tu dużą wagę do prawidłowej postawy. Ważny jest bowiem styl jazdy i to w dużej mierze od niego zależą wyniki uzyskiwane na zawodach. Z reguły osoby zajmujące się ujeżdżeniem mają największą świadomość ciała, a dzięki temu przy odrobinie starań są w stanie zapobiegać powstawaniu napięć.
  • Skoki – skoki silnie obciążają kręgosłup. Przeciążenia są bardzo duże i mięśnie są narażone na liczne nadwyrężenia. Nieco rzadziej bólu pleców doświadczają osoby, które biorą udział w niższych, amatorskich konkursach – nieprzekraczających z reguły klasy L. Z kolei jeźdźcy profesjonalni, którzy startują w klasie P. i wyżej – bardzo często zmagają się z uciążliwym bólem. Obecnie większość osób zdaje sobie sprawę z ryzyka wystąpienia urazów głowy. Właśnie dlatego kaski są w powszechnym użyciu. Jednak nadal rzadko używane są kamizelki ochronne, które mogą zapobiec urazowi kręgosłupa podczas upadku. Warto zaopatrzyć się w jedną z kamizelek dostępnych w sklepie https://cheval.pl/, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas treningów i zawodów.
  • WKKW – mogłoby się wydawać, że WKKW to najbardziej urazowa dyscyplina jeździecka. Jednak nie wykazuje się większego prawdopodobieństwa kontuzji niż w skokach przez przeszkody. Mniejsze jest też ryzyko urazu kręgosłupa podczas upadku ze względu na to, że przepisy wymagają stosowania kamizelek ochronnych.

Czy trening w siodle wystarczy?

Stałym elementem treningu w jeździectwie powinny stać się ćwiczenia poza siodłem. Ważne jest wzmacnianie mięśni – i to nie tylko tych na plecach. Na utrzymywanie stabilności w siodle wpływają mięśnie głębokie. To na ich rozbudowie należy się skupić. Aktywności, które warto wprowadzić do stałego planu treningowego to na przykład pływanie lub joga. Ewentualnie – odpowiednio przemyślany trening siłowy. Jednak najskuteczniejsze będą wszelkie sporty, które umożliwią zarówno wzmocnienie mięśni pleców, jak i ich rozluźnienie. Coraz bardziej ceniona jest właśnie joga – dzięki niej jeźdźcy mogą nauczyć się świadomości swojego ciała. Osoby trenujące jeździectwo kilka razy w tygodniu powinny od czasu do czasu udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Specjalista będzie w stanie wskazać napięcia w ciele i podpowiedzieć, w jaki sposób pracować nad prawidłowym rozwojem poszczególnych partii mięśniowych. Większość osób zaangażowanych w jazdę konną regularnie funduje masaże swoim koniom – warto pamiętać o tym, że człowiek również narażony jest na wysiłek i potrzebuje opieki fizjoterapeuty. Poza ćwiczeniami, ważny jest także relaks. Aby nie zwiększać ryzyka bólu pleców, warto dobrze wyposażyć swoją sypialnię. Poduszki ergonomiczne dostępne w asortymencie sklepu https://abcsnu.pl/, w połączeniu z materacem o amortyzującym wypełnieniu sprawią, że ciało będzie mogło podczas snu w pełni się rozluźnić.

Rozluźnienie kluczem do sukcesu

Kluczem do bezpieczeństwa podczas jazdy konnej i uniknięcia przykrych dolegliwości jest systematyczne pracowanie nad rozluźnieniem. Podczas treningów warto dzielić uwagę między kontrolowanie prawidłowej sylwetki konia, a analizowaniem stanu swojego ciała. Rozluźnienie wpływa nie tylko na ogólny stan ciała jeźdźca, ale oddziałuje też w widocznym stopniu na psychikę konia. Nadmierne napięcia mogą sprawić, że koń będzie nerwowy i bardziej skłonny do spłoszenia się czy nieposłuszeństwa podczas pokonywania parkuru. Z tego powodu, lepszy dosiad i większe rozluźnienie to czynniki zmniejszające ryzyko upadku, który mógłby stać się przyczyną poważnego urazu. Oprócz rozluźnienia, należy pamiętać o konieczności stosowania odzieży ochronnej, która może okazać się w wielu sytuacjach nieoceniona.

Jeździectwo to aktywność umożliwiająca utrzymanie dobrej kondycji oraz poprawienie zdrowia psychicznego dzięki możliwości kontaktu z naturą i z wrażliwymi zwierzętami. Jednak warto pamiętać, że ten sport może wiązać się z nieprzyjemnymi urazami – zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym.

Przeczytaj także: