Włosy stanowią jeden z atrybutów urody każdej osoby. Ich wygląd może łączyć się z naszym samopoczuciem i pewnością siebie, dlatego warto o nie codziennie dbać. Jednak nie zawsze włosy są źródłem radości, a spowodowane jest to dużymi problemami, które mogą wystąpić z różnych powodów. Wypadanie włosów, łamanie się pojedynczych włosków oraz kołtunienie – to tylko nieliczne problemy, z którymi muszą się zmagać kobiety i mężczyźni każdego dnia na całym świecie. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej przede wszystkim kołtunieniu się włosów, przybliżymy przyczyny tego zjawiska i jego negatywne skutki dla całych włosów. Dowiesz się również, jak pozbyć się kołtunów, przeciwdziałać ich powstawaniu oraz, jak cieszyć się gładkimi i lśniącymi włosami. Serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Dlaczego moje włosy się kołtunią?

Kołtuny to problem, który może dotknąć zarówno osoby o krótkich, jak i długich włosach, a przyczyn tego zjawiska może być naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny powstawania na włosach kołtunów, które bardzo trudno rozczesać.

Niewłaściwa pielęgnacja

Jednym z głównych powodów pojawiania się na włosach kołtunów, jest niewłaściwa pielęgnacja włosów. Używanie niewłaściwych kosmetyków, zaniedbywanie regularnego mycia i odżywiania włosów, oraz nieodpowiednia technika czesania mogą przyczynić się do powstawania kołtunów. Kołtunienie włosów może być również spowodowane niedoborem emolientów, nadmiarem humektantów i niedoborem lub nadmiarem protein. Warto sprawdzać czego jest najwięcej w danej odżywce czy masce do włosów, aby mieć pewność, że przyczyna pojawiania się kołtunów na włosach jest inna.

Suchość włosów

Jak dbać o włosy, które się kołtunią?Włosy, które są przesuszone, mają tendencję do kołtunienia się. To często wynik nadmiernego korzystania z suszarki do włosów, prostowania, lokówki czy również z częstego farbowania, co mocno osłabia strukturę włosów. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu specjalnych preparatów, które ochronią włosy przed niepożądanym działaniem gorących sprzętów do stylizacji włosów.

Wiatr i czynniki atmosferyczne

Silny wiatr, deszcz, a nawet bardzo wysokie temperatury mogą powodować splątania włosów i powstawanie kołtunów. Jest to szczególnie częste w przypadku bardzo długich pasm włosów.

Brak odpowiedniej ochrony nocą

Włosy, które nie są zabezpieczone na noc, mogą być bardziej narażone na pojawianie się kołtunów. Dodatkowo, tarcie między włosami a poduszką może prowadzić do splątania pasm włosów.

Specyficzna struktura włosów

Niektóre osoby po prostu mają bardziej podatne na kołtuny włosy ze względu na ich strukturę. Włosy kręcone o dużej ilości bujnych loków mogą wymagać szczególnej uwagi, ponieważ znacznie częściej mogą się w nich pojawiać większe i mniejsze kołtuny.

Niedobory w diecie

Brak odpowiednich składników odżywczych w diecie, takich jak witaminy, minerały i białko, może wpływać na stan włosów, sprawiając, że stają się bardziej podatne na pojawienie się kołtunów.

Jak widzisz, przyczyn pojawiania się kołtunów, może być naprawdę dużo, ale na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z nimi poradzić!

Jak dbać o włosy, które się kołtunią?

Dbanie o włosy, które się kołtunią, wymaga szczególnej uwagi, aby nie doprowadzać do pogorszenia się stanu włosów. Poniżej przedstawiamy kilka uwag, które warto wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji włosów z tendencją do powstawania kołtunów:

  • regularne mycie i nakładanie odżywki – włosy myj regularnie, stosuj odpowiednie szampony i odżywki dostosowane do Twojego rodzaju i porowatości włosów. Odżywki pomogą nawilżyć i zmiękczyć włosy, co ułatwi ich rozczesywanie.
  • stosowanie odżywek bez spłukiwania – nakładaj na włosy dodatkową odżywkę, która nie będzie wymagała spłukiwania. To z pewnością ułatwi rozczesanie włosów.
  • czesanie włosów – starannie rozczesuj włosy, szczególnie przed snem i po ich umyciu. Wybieraj miękkie szczotki lub grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami, aby uniknąć nadmiernego uszkodzenia włosów.
  • unikanie suszenia i stylizacji na gorąco – staraj się ograniczyć suszenie włosów suszarką do włosów, używania prostownicy i lokówki, ponieważ może to nadmiernie przesuszać włosy i sprawić, że będą one bardziej podatne na pojawianie się kołtunów.
  • ochrona włosów na noc – włosy na noc związuj w lekki warkocz, a poszewkę na poduszkę zamień na taką wykonaną z satyny lub jedwabiu.

Jak widzisz, śmiało możesz poradzić sobie z kołtunieniem się włosów samodzielnie! Oprócz wyżej opisanych metod pamiętaj jeszcze o regularnym przycinaniu końcówek, odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz jedzeniu pełnowartościowych posiłków. Możesz również stosować raz na jakiś czas olejowanie włosów oraz unikaj używania nadmiernej ilości różnych kosmetyków. Pamiętaj również o dobrym śnie, który zapewnić może materac o wymiarach 120×190 cm. Znajdziesz je pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/120-materace-120×190.

Przeczytaj także:

  1. Komfortowy sen we dwoje – jaki materac dla pary wybrać? 160×200, 180×200, a może jednak 200×200?
  2. Jaki materac pojedynczy do łóżka jednoosobowego – 80×200, 90×200, 100×200 czy 120×200?
  3. Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 – jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?