Jeszcze do niedawna oglądanie ulubionych seriali i filmów było możliwe tylko o określonych porach, z przerwami na uciążliwe reklamy. Rozrywkę zapewniało kilka największych kanałów telewizyjnych i sieci kinowych. Dziś rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dzięki serwisom streamingowym oglądamy na własnych zasadach.

Początki serwisów streamingowych

W Polsce serwisy streamingowe pojawiły się niedawno. Jednak ich historia sięga ubiegłego wieku! Cały proces rozpoczęło stworzenie iTV w Hongkongu pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Projekt ten oferował wiadomości, teledyski, zakupy domowe, treści edukacyjne i usługi VOD (wideo na żądanie).

Następnym serwisem tego typu był YouTube, a po kilku latach od jego powstania biznesmeni rozpoczęli tworzenie kolejnych projektów. Aktualnie na całym świecie funkcjonuje prężnie ponad 5 tysięcy różnych platform streamingowych!

Serwisy streamingowe i kino w liczbach

Kino, a serwisy streamingowe - czy duży ekran ma jeszcze swoich zwolenników?Kino zaczęło tracić swoją popularność w czasach pandemii COVID-19. Od połowy 2021 r. do 2024 r. salę kinową odwiedziło niecałe 30% Polaków. Badania w tym temacie zostały przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów. Słabnącą popularność kin potwierdza też raport Digital Consumer Trends 2022, który opublikowało Deloitte. Zgodnie z nim aż 80% ankietowanych wolałoby obejrzeć film w domu!

Popularność kina spada także ze względów ekonomicznych. Wygospodarowanie budżetu na dodatkowe wydatki jest dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem w czasach dynamicznie postępującej inflacji. Jedna wizyta w kinie dla dwóch osób może przekroczyć nawet wartość 100 zł! Podczas gdy miesięczny dostęp do serwisu streamingowego w standardowym abonamencie może oscylować wokół kwoty 30 zł.

Taki spadek zwolenników kina sprawił, że wielu producentów filmowych zdecydowało się na publikowanie nowych produkcji jednocześnie tradycyjnie i w serwisach streamingowych. Wówczas na ekranie kinowym można ograniczyć je zaledwie przez kilka tygodni, w wybranych dniach i godzinach, a w Internecie są dostępne już przez cały czas.

Serwisy streamingowe – wady i zalety

Jakie są najważniejsze zalety związane z korzystaniem z serwisów streamingowych?

  • Wygoda i spokój – filmy i seriale możemy oglądać w zaciszu własnego domu. Wiele osób tworzy w mieszkaniach przytulne kąciki telewizyjne. Przestrzeń do oglądania ulubionych tytułów można zorganizować w sypialni, wybierając najpopularniejsze rodzaje materacy, dzięki którym rozrywka będzie dostępna w wygodnym łóżku. Dobrym miejscem jest też salon. Ekrany i rzutniki znajdują się nawet w luksusowych łazienkach!
  • Niskie koszty – opłaty za korzystanie z serwisów streamingowych nie są wygórowane. Dostęp do setek seriali i filmów można otrzymać w cenie jednego biletu do kina! Oszczędzanie jest też możliwe poprzez przygotowywanie domowych przekąsek.
  • Różnorodny wybór – bez względu na to, jaki gatunek filmów i seriali jest Twoim ulubionym, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nie ma znaczenia czy najlepiej bawisz się przy horrorach, czy przyrodniczych filmach dokumentalnych. Platformy streamingowe oferują repertuar dla całej rodziny.
  • Mobilność – z serwisów można korzystać na wielu urządzeniach. Dzięki temu wybrany serial możesz kontynuować nawet podczas podróży pociągiem.

Jednak platformy streamingowe mają również swoje słabsze strony

  • Zależność od połączenia internetowego – jeśli Twój internet jest zbyt wolny, problemy z buforowaniem zakłócają oglądanie.
  • Rotacja treści – filmy, seriale i programy są okresowo usuwane ze względu na umowy licencyjne. Może się zdarzyć, że konieczne będzie odczekanie pewnego okresu czasu przed dokończeniem wybranego serialu.
  • Ograniczony dostęp offline – większość serwisów umożliwia pobranie filmu i oglądanie go w formie offline. Jedna jeśli o tym zapomnisz, po utracie dostępu do sieci film się po prostu wyłączy.
  • Gorsze wrażenia wizualne – obecność na sali kinowej pozwala obejrzeć film w wysokiej jakości (zarówno obrazu, jak i dźwięku). Jest to efekt, którego po prostu nie da się odtworzyć w domowym zaciszu. Jeśli więc zależy Ci na klasycznym doświadczeniu, wybierz się do kina w pobliskim mieście, takim jak Gniezno.

Jak kształtuje się przyszłość kina?

Aktualnie ciężko przewidzieć rozwój sytuacji związanej z funkcjonowaniem kin. Głosy są bardzo różne. Zwolennicy tradycji mówią, że w kinach panuje niepowtarzalna atmosfera, a wspólne wybranie się na film ze znajomymi to pretekst do wyjścia z domu i nawiązywania nowych relacji. Wspólny śmiech i wzruszenie to coś wyjątkowego. Poza tym niektóre platformy streamingowe według ich przeciwników wybierają ilość, a oferowane przez nie filmy są kiepskiej jakości.

Za to streaming daje niezależność, poczucie wolności i sprawczości. Czołowi reżyserowie, aktorzy i producenci coraz częściej kierują ścieżkę swojej kariery właśnie w tę stronę. Wiąże się to z konfliktami dotyczącymi premier nowych filmów. Równoległe udostępnianie tytułów w kinach i na platformach niesie ze sobą poważne konsekwencje finansowe. Nie przedstawiają się one najkorzystniej dla właścicieli firm.

Warto pamiętać o tym, że przepowiednie dotyczące śmierci kina, pojawiały się w jego historii wielokrotnie. Jednak już od ponad 100 lat są to miejsca, które wciąż przyciągają widzów i oferują rozrywkę na wysokim poziomie.